Den válečných veteránů v Liberci: Pieta, vyznamenání i vzpomínání

Česko si dnes popatnácté připomíná památku válečných veteránů. Oběti válek a vojáky, kteří v nich bojovali, dnes uctili taky v Liberci.

Pietní akt proběhl na vojenském hřbitově v Ostašově a Ruprechticích. Podle kapitána Jakuba Šimíčka z 31. pluku radiační, chemické a biologické ochrany v Liberci pokračoval v dolních kasárnách slavnostním nástupem a předáním medailí. Začal přesně v 11 hodin a 11 minut. Symbolem Dne válečných veteránů je květ vlčího máku.

Misi v Kuvajtu zažil na vlastní kůži nadpraporčík Robert Dolozim, který byl dnes vyznamenaný medailí za zásluhy. „V létě tam teploty běžně dosahovaly plus padesát stupňů ve stínu, přes noc klesaly na příjemných 35 stupňů,“ vzpomíná a pokračuje: „Připravovali jsme se tam na poskytování pomoci obyvatelstvu v případě použití chemických zbraní a zbraní hromadného ničení.“

Den válečných veteránů v Liberci

Také veterán Jaroslav Falár, který byl v letech 1993 a 1994 na mírové misi OSN v Jugoslávii, zavzpomínal na nebezpečné situace, které zažil. „Zahynuli dva příslušníci naší mise.“

Žijeme v míru, neustálé nebezpečí boje a úplně jiné podmínky se mohou na vojákovi, který se vrátil z mise, podepsat – říká vojenský psycholog Jan Varga: „Pokud by to bylo neošetřené trauma, je tam příznaků celá řada – obvykle se jedná o problémy se spánkem a úzkostmi, agresivitou a podobně.“

Dosud v Česku žije mnoho veteránů 2. světové války. Armádě ale přibývá i veteránů z novodobých konfliktů nebo z mírových misí v zahraničí. Liberečtí chemici se jich účastní od roku 1991. Stovky vojáků zažily válku v Perském zálivu, Kosovu, Afghánistánu nebo byli na pozorovatelské misi v africkém Kongu a Středoafrické republice.

Den válečných veteránů v Liberci
autor: Eva Malá
Spustit audio