Dárců krve kvůli věku ubývá, prvodárci přibývají pomaleji. Motivací může být i rodinná tradice

21. říjen 2024

Některé nemocnice pocítily v uplynulých týdnech nedostatek krevních zásob. To ale není případ Krajské nemocnice v Liberci, která má zatím krevních konzerv dostatek, co jí ale citelně schází, jsou takzvaní prvodárci.

Liberecké nemocnici schází lidé, kteří krev dosud nedarovali a pokud by se rozhodli stát dárci krve, mohli by nahradit ty, kteří z databáze dárců odcházejí kvůli věkové hranici.

Usměvavé dámy z liberecké transfúzní stanice

„Příchod prvodárců je o asi 15 % nižší, než býval v uplynulých letech. Jednak jsou demograficky slabší ročníky, takže příchod dárců může být z logiky věci menší, a potom určitě to může být přítomnost několika soukromých aferetických center,“ vysvětluje primářka transfuzního oddělení Krajské nemocnice v Liberci Renata Procházková s tím, že komerční odběrová centra motivují především dárce plazmy za úplatu.

I přesto počet mladých dárců nebo takzvaných prvodárců není mizivý, jak dokládá přímo na odběrovém oddělení doktorka Zdeňka Kavanová: „Nejvíce prvodárců máme ve věkové skupině do 25 let, to je 30 %, do 35 let je to 60 %, takže opravdu chodí mladí lidé. Děláme i různé náborové akce například na středních školách, takže jsme zaznamenali i příchod studentů ze středních škol.“

Přímo na odběrovém sále redaktorka Jana Švecová potkala studenta Technické univerzity v Liberci, Martina. Patří také k prvodárcům, byť je na odběru podruhé. „V naší rodině většina daruje, můj děda, táta, strejda i tety, takže pokračuji v tradici,“ říká, co ho k dárcovství motivovalo.

Transfuzní oddělení v Liberci dodává krev nemocnicím v Turnově, Frýdlantu a České Lípě, a také nemocnicím v Jablonci nad Nisou a Tanvaldu. Krev mohou darovat lidé od 18 do 65 let.

Co podle zkušenosti lékařů z liberecké transfúzní stanice bývá impulzem k darování krve? A co k dárcovství přimělo paní Janu? Poslechněte si reportáž.

autoři: Jana Švecová , reČRoL
Spustit audio

Související