Co si letos včely navařily, to si taky snědly. Medu bude méně, říká včelař
Říká se, že jak silné jde včelstvo do zimy, tak silné jde do jara. Čím se liší dlouhověké zimní včely od včel letních, v čem jsou výjimečné a jak je zaopatřit, aby přežily zimu? Hostem Dopoledne pod Ještědem byl včelař Tomáš Moravec.
„Letošní sezóna byla velmi zvláštní, co jsem hovořil s pamětníky, kteří včelaří 30 až 50 let, tak nikdo z nich takovou sezónu nepamatuje,“ říká pan Moravec. „Měli jsme krásné a velmi jaro, včely nanosily poměrně dost jarního, toho prvního nektarového medu, který byl dokonce letos zvláštní tím, že v něm bylo hodně javoru. Letos bylo sice jaro příjemné, pak ale přišlo takové zvláštní období, 3 dny hezky, 3 dny pršelo a včely si něco málo přinesly a v těch deštivých dnech to snědly. A protože po deštích byl nektar naředěný, jedli ho víc a medu moc nezbylo. Obávám se tedy, že včelaři, kteří letos v létě nepřikrmovali, tak budou mít problémy se zazimováním včelstev. Už mám první zprávy, že tu a tam někomu včelstva padla. Když neměli v létě co jíst, nevytvářely zimní generaci,“ vysvětluje.
Kvalita medu záleží na tom, jakou péči včelař včelám dá. Jak na to a jak poznat kvalitní med například v obchodě? Každý med na nějakou charakteristickou chuť a vůni, jaký je ten nej, alespoň podle včelaře? A jaký je rozdíl mezi letními a zimními včelami? Poslechněte si rozhovor.
Související
-
Je lepší med smíšený, nebo jedno druhový? A jak je to s řepkou z pohledu včelaře?
S těmito otázkami se vydal redaktor Jaroslav Hoření na Českodubsko za včelařem Tomášem Moravcem.
-
Výrobek Libereckého kraje 2018? Vratislavický med s pepřem
Titul Výrobek roku Libereckého kraje 2018 získal med s bílým pepřem ze včelařství Miloše Zástěry z Vratislavic nad Nisou. Informoval o tom mluvčí hejtmanství Filip Trdla.
-
Kvalitní regionální potraviny: Výrobek roku Libereckého kraje 2019
S koncem roku přichází ohlédnutí za uplynulými měsíci a rekapitulace. Proč tedy nepřipomenout úspěchy regionálních výrobců potravin, kteří za své produkty získali ocenění?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.