Co si letos včely navařily, to si taky snědly. Medu bude méně, říká včelař

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Včely z Českodubska

Říká se, že jak silné jde včelstvo do zimy, tak silné jde do jara. Čím se liší dlouhověké zimní včely od včel letních, v čem jsou výjimečné a jak je zaopatřit, aby přežily zimu? Hostem Dopoledne pod Ještědem byl včelař Tomáš Moravec.

Včelař Tomáš Moravec ve studiu Českého rozhlasu Liberec

„Letošní sezóna byla velmi zvláštní, co jsem hovořil s pamětníky, kteří včelaří 30 až 50 let, tak nikdo z nich takovou sezónu nepamatuje,“ říká pan Moravec. „Měli jsme krásné a velmi jaro, včely nanosily poměrně dost jarního, toho prvního nektarového medu, který byl dokonce letos zvláštní tím, že v něm bylo hodně javoru. Letos bylo sice jaro příjemné, pak ale přišlo takové zvláštní období, 3 dny hezky, 3 dny pršelo a včely si něco málo přinesly a v těch deštivých dnech to snědly. A protože po deštích byl nektar naředěný, jedli ho víc a medu moc nezbylo.  Obávám se tedy, že včelaři, kteří letos v létě nepřikrmovali, tak budou mít problémy se zazimováním včelstev. Už mám první zprávy, že tu a tam někomu včelstva padla. Když neměli v létě co jíst, nevytvářely zimní generaci,“ vysvětluje.

Kvalita medu záleží na tom, jakou péči včelař včelám dá. Jak na to a jak poznat kvalitní med například v obchodě? Každý med na nějakou charakteristickou chuť a vůni, jaký je ten nej, alespoň podle včelaře? A jaký je rozdíl mezi letními a zimními včelami? Poslechněte si rozhovor.

autoři: Pavel Kudrna , reČRoL
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová