Cílem je přivést děti k technice, říká lektor kurzů stavby a programování LEGO robotů na TUL

Učebna plná počítačů a mezi tím boxy plné kostek stavebnice LEGO a dalších součástek, jako jsou ozubená kolečka nebo nejrůznější stavebnicové spojky. Tak vypadá místo, kde liberecká Technická univerzita pořádá pro děti kurzy zaměřené na zvládnutí prací se stavbou a programováním robotů.

Jednotlivé týmy během nich robota sestaví z LEGO součástek, vybaví ho senzory a také naprogramují. Podmínkou pro účast je pouze logické myšlení a chuť programovat.

„Když se něco dotkne tady toho senzoru, tak on to sevře drapákem. Taky umí zastavit před zdí. Když tenhle senzor vidí zeď, tak se robot otočí a jede jinam,“ popsala našemu redaktorovi svého robota, který vypadal jako pásové vozidlo, skupina dětských účastníků kurzu.

„Hlavním cílem tady těch kurzů je děti hravou formou přivést k technice, k technickým kurzům na průmyslovky, a pak klidně i sem na vysoké školy. Zájem je vždycky velký. My tady to programování máme daný do čtyřech ročníků, kdy po těch čtyřech rocích si dělají už i specializovanou certifikaci,“ přiblížil smysl kurzů jejich lektor Petr Kretschmer.

Letní kurzy jsou vždy jen pro první ročník, kdy se děti seznamují s robotem. Další pak probíhají v průběhu roku, podle Petra Kretschmera je to vždy jeden den v měsíci. Letošní dva týdenní turnusy stavby a programování LEGO robotů absolvuje 15 dětí.

autoři: Tomáš Mařas , reČRoL
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová