Chtěl jsem Oněgina víc vrátit Puškinovi, byl větší cynik než Čajkovskij, říká režisér libereckého nastudování klasické opery
Liberecké Šaldovo divadlo uvede premiéru Čajkovského opery Evžen Oněgin. Na den přesně po 136 letech od jejího prvního uvedení mimo Rusko.
Divadlo F. X. Šaldy v Liberci uvádí 6. prosince 2024 v premiéře operu Evžen Oněgin Petra Iljiče Čajkovského. Dílo vychází z veršovaného románu Alexandra Sergejeviče Puškina.
Zhudebněný příběh o neopětované lásce Taťány ke znuděnému petrohradskému hejskovi měl v Rusku premiéru 17. března 1879. První uvedení mimo Rusko bylo v Praze 6. prosince 1888. Liberecká premiéra tak přichází na den přesně po 136 letech od pražského uvedení.
Je to osmé nastudování opery libereckého divadla od roku 1945 a první od roku 2000. „Evžen Oněgin patří ke zlatému fondu operní literatury,“ vysvětlil šéf liberecké opery Karol Kevický, proč uvádí Čajkovského operu.
Režie se ujal činoherní režisér Ivan Krejčí a popisuje, jak postav opery vnímá: „Pro mě je Taťána jediná jednající postava, skutečně jednající postava v celé opeře, protože něco skutečně chce, nakonec toho dosáhne. Kdežto Oněgin do chvíle, než se potká s Taťánou, neví, co by. A najednou cítí šanci znovu žít.“
Pro představitele hlavních rolí nebyla spolupráce s činoherním režisérem nová. „Je to jiné v tom, že někteří operní režiséři chtějí konkrétně na hudbu nějaké gesto. Pan režisér Krejčí se snažil vycházet ze situace, z pocitů, z postav,“ říká představitelka Taťány, operní pěvkyně Tatiana Hajzušová.
Představitel Oněgina Jiří Rajniš mladší dodává: „Pokládám kombinaci složek činoherního herectví, té průpravy, s muzikou a vším okolo v opeře za bohatost a vrchol umění.“
„Myslím, že Puškin byl taky větší cynik než Čajkovský. Říkal jsem si, že bych chtěl udělat takový pokus vrátit Oněgina víc než Čajkovskému Puškinovi. Což se, myslím, z části povedlo, v takové věcnosti, že to přece jenom má takový drsný kabát,“ dodává ještě režisér Ivan Krejčí.
Na zkoušce představení natáčel redaktor Tomáš Mařas, poslechněte si reportáž.
Související
-
Rok české hudby: Smetana je pro mě hrdina, říká režisér Hubičky Michael Tarant z libereckého divadla
Liberecké Šaldovo divadlo k 200. výročí narození Bedřicha Smetany uvede operu Hubička. Soubor si dílo vybral i kvůli ději inspirovanému skutečným příběhem z podještědí.
-
Madama Butterfly doprovází na jevišti libereckého Šaldova divadla symbolika japonských origami
Liberecké Divadlo F. X. Šaldy uvádí v premiéře Pucciniho operu Madama Butterfly. Pod hudebním nastudováním je podepsaný italský dirigent Paolo Gatto.
-
Šaldovo divadlo uvádí: Silný příběh, velkolepé scény, sborové výstupy. To vše je Verdiho Nabucco
Divadlo F. X. Šaldy v Liberci odehraje v premiéře v pátek 15. prosince 2023 operu Giuseppe Verdiho Nabucco. Muselo kvůli tomu rozšířit stálý soubor.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.