Budu „náměstkem“ biskupa, prozrazuje arciděkan Radek Jurnečka. Na mši na rozloučenou tekly slzy
Po 14 letech skončil ve své funkci farář největšího libereckého kostela Antonína Velikého a zároveň arciděkan Radek Jurnečka. Míří na litoměřické biskupství. Co opouští a co ho naopak čeká?
Kázal v největším libereckém kostele, stejně jako v dalších šesti malých kostelících v okolí Liberce, například v Kryštofově Údolí. Kromě mší také křtil, oddával svatby a také vyprovázel Liberečany na jejich poslední cestě. Zasloužil se o rekonstrukci varhan i některé opravy kostela. Sloužil i jako vězeňský kaplan.
Teď duchovní Radek Jurnečka po 14 letech Liberec opouští. A míří výš, do litoměřického biskupství,- kde bude zastávat funkci generálního vikáře.
Generální vikář je druhá nejvyšší funkce po biskupovi. Pokud bychom to přeložili do řeči společenské, kdybychom biskupa přirovnali například k ministrovi, generální vikář je pak náměstkem.
„Je to vlastně prodloužená ruka biskupa na mnohé věci, které se v diecézi dějí. Kam nemůže biskup, ta pošle generála,“ usmívá se Radek Jurnečka. „Já budu mít tu výhodu, že patrně ještě budu mít tři farnosti Horní Police a Žandov a Jezvé. Takže budu zpátky doma,“ dodává.
Arciděkan Jurnečka odešel z Liberecka po 14 letech. S farníky se loučil nejen na poslední mši.
„14 let života není úplně krátká doba, je tady spousta osobních vazeb, některých i hodně silných. Mše svatá na rozloučenou byla obrovská. Bylo tam hromada lidí ze všech farností, kde jsem byl i předtím, viděl jsem lidi z Turnovska, Přepeřska, Mnichovohradišťska, z Krásného Lesa. Bylo to velice hezké a milé, tekly slzy na všech stranách,“ potvrzuje farář z Antonína.
Nebyl ale jen farářem, zastával službu kaplana a na faře liberecké provozoval cosi jako probační službu.
„Co se týká mého kaplanování ve vazební věznici, to zůstává. A potom ti kluci, co tady byli se mnou na faře, nebo ti, kteří jsou propuštění... Chystám obdobu kousíček od Litoměřic, aby se mohli lépe dostat do běžné společnosti,“ odhaluje některé ze svých plánů.
Po čem se mu bude nejvíc stýskat? A vnímá odchod do Litoměřic jako restart? Poslechněte si záznam rozhovoru.
Související
-
Smyslem adventu je očekávání, radost a naděje, ne honitba v obchodních centrech, připomíná farář
První adventní neděle roku 2023 připadá na 3. prosince. Odkud se vzala tato tradice a jaký je její hlavní smysl, vysvětluje liberecký arciděkan Radek Jurnečka.
-
Půlnoční v libereckém Antonínu bude, buďte u toho s námi. Přeneseme vás tam na Štědrý večer online
Sledujte přímý přenos Štědrovečerní mše svaté spolku Kultura z kostela svatého Antonína Velikého na Facebooku Českého rozhlasu Liberec. Začínáme 24. 12. 2020 ve 21:45.
-
Je spousta dobrých věcí, na které chci navázat, říká nový biskup Diecéze litoměřické
Jednadvacátým biskupem Diecéze litoměřické, pod kterou spadá i velká část Libereckého kraje, se stal Stanislav Přibyl. Sobotní slavnostní bohoslužbu sledovaly stovky lidí.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka