Běžíme maraton a ne sprint. Je spousta dobrých věcí, na které chci navázat, říká nový biskup Diecéze litoměřické Stanislav Přibyl

3. březen 2024 08:49

Jednadvacátým biskupem Diecéze litoměřické, pod kterou spadá i velká část Libereckého kraje, se stal Stanislav Přibyl. Žádné zásadní změny podle svých slov nechystá. Plánuje pokračovat v práci svého předchůdce Jana Baxanta. Slavnostní bohoslužbu v sobotu 2. března sledovaly stovky lidí, mezi nimi i náš reportér.

„Protože ještě několik minut budu apoštolským administrátorem litoměřické diecéze, tak si dovoluji vás všechny pozdravit,“ ujal se dosluhující biskup Jan Baxant slova v úvodu obřadu biskupského svěcení.

Obřad svěcení nového biskupa Diecéze litoměřické sledovaly stovky lidí

Obřad trval bezmála tři hodiny. Kapacita Katedrály svatého Štěpána v Litoměřicích byla plná do posledního místa. Další desítky lidí sledovaly obřad venku na velkoplošné obrazovce. Byl mezi nimi i Arnošt Šlapák, který přijel až z Liberce. Od nového biskupa má očekávání. „Aby chodilo víc lidí do kostelů, tak to bych chtěl, aby se trošku změnilo,“ přeje si pan Šlapák.

Plány nového litoměřického biskupa

Čtěte také

„Na rozdíl od politiků je moje volební období poněkud delší, dvacet tři let do důchodu. Čili já myslím, že základní priorita je, že běžíme maraton a ne sprint. Prostě je tu spousta dobrých věcí, na které chci navázat,“ přiblížil své plány nový biskup Diecéze litoměřické Stanislav Přibyl.

Ve své nové funkci se částečně obklopil novými spolupracovníky. Svou funkci opustil dosavadní generální vikář diecéze Martin Davídek. Nahradil ho Přibylův dlouholetý kolega Radek Jurnečka, který doteď působil jako arciděkan v Liberci.

autoři: Jan Beneš , reČRoL
Spustit audio

Související