Bubnování povoleno. Krajský soud v Hradci Králové zamítl žalobu sousedů, kterým se nelíbilo hlasité fandění při fotbalových zápasech ve Studenci

21. červen 2024 10:17

Lidé ve Studenci na Semilsku můžou při fotbalových utkáních tamního týmu opět fandit dle libosti. Rozhodl o tom Krajský soud v Hradci Králové. Hlasité fandění a bubnování při zápasech se nelíbilo některým lidem žijícím v blízkosti sportoviště. Požadovali proto ochranu před nadměrným hlukem.

Čtěte také

Nezávislý starosta obce Tomáš Chrtek Českému rozhlasu řekl, že se pro média detailně vyjadřovat nechce, protože za poslední čtyři roky o kauze mluvil už několikrát. Uvedl ale, že víceméně souhlasí s předsedou klubu Václavem Vanclem.

Ten v minulosti poukázal na to, že pokud by soud pravomocně zakázal bubnování na stadionu ve Studenci, mohli by se stížnostmi k soudům přijít stovky lidí z celé republiky, kteří také bydlí u fotbalových hřišť. Z toho vyplývá, že je starosta s rozhodnutím soudu spokojený. Zdůraznil ale, že ani občanům nezazlívá, že využili svého práva a o zákaz usilovali.

Kauza se řeší už čtyři roky. Poprvé se touto neobvyklou stížností zabýval Okresní soud v Semilech, který bubnování na stadionu zakázal. Rozhodnutí ale bylo nepravomocné. Následně se ke krajskému soudu odvolaly obě strany, tedy Sportovní klub Studenec i rodina bydlící u hřiště. Aktuální rozhodnutí krajského soudu je pravomocné. Lidé se můžou ještě dovolat k Nejvyššímu soudu.

Jak fotbalové utkání ve Studenci běžně vypadá

Nejvíc lidé fandí při zápasech A mužstva. Na utkání většinou chodí fandit 200 až 300 lidí. Při důležitých zápasech až 500. Fanoušci hráče hlasitě podporují, zpívají, ale také bubnují nebo hrají na jiné hudební nástroje.

Krajský soud v Hradci Králové uvedl, že hluk nepřiměřený není a že na hudební nástroje hraje řada fanoušků na různých zápasech v celé republice a zakázat je nelze. Jestli se situace v obci uklidní, zatím není jasné.

autoři: Johana Tománková , reČRoL
Spustit audio

Související