Bojovníka proti zlu, svatého Prokopa potkáte i v Českém ráji

16. říjen 2017
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Sv. Prokop

Svatý Prokop je jedním z českých patronů. Žil na začátku jedenáctého století jako poustevník a je známý úspěšným bojem proti zlu, které zkrotil. Podle známé legendy se mu dokonce podařilo orat s pluhem, do nějž zapřáhl samotného ďábla.

Heslo svatého Prokopa proto znělo: Pokud člověk vše koná pro Boha, může přemoci i zlo. Jedna z nejznámějších soch tohoto světce se nachází při cestě ze Sedmihorek k Myší díře, kterou se poté přichází k zámku Hrubá skála.

Dračí skály, u nichž sochu v puklině najdeme, tvoří dnes Dračí věž a Dračí zub a jde o místo opředené pověstmi. Podle jedné z nich zde měli kdysi svoji sluj draci, kterým musel pán z Hrubé Skály posílat panny k obědu.

Nakonec prý přišla řada i na jeho dceru a rytíři se proto snažili draky zneškodnit. S nafintěnými zbrojnoši si příšery ale snadno poradili. Mladou šlechtičnu pak zachránil až mladý vězeň, který v té době hnil v hradní hladomorně a v boji s bestií tedy neměl co ztratit. Do skály Zub zarazil řadu dřev, po nichž vylezl na vrchol, našel tu dračí hnízdo a učinil něco, co bestie nečekaly – pobil jejich mláďata. Draci poté ze skal raději sami odletěli.

Sv. Prokop

Jenže neštěstí z místa zcela nezmizelo – když byla stavěna lesní cesta z Hrubé skály do Sedmihorek, došlo při rozbíjení skal k neštěstí - majitel panství František Josef Jiří z Valdštejna pak nechal roku 1735 na památku této události do skalní pukliny vedle Dračího zubu umístit sochu svatého Prokopa. Vypráví se, že působivá socha světce s démony zaujala i umělce, kteří se rekreovali v nedalekých lázních Sedmihorkách. Jaroslav Vrchlický se místem nechal inspirovat natolik, že napsal epickou skladbu o XVII zpěvech „Legenda o svatém Prokopu“.

Státuje původně stála za laťkovým plůtkem a třímala berlu, za první republiky byl plůtek nahrazen zděnou ohradou. Prokop stojí na kameni, kterým pod sebou drtí zlo v podobě draka, jenž se zakusuje do roucha a vystrkuje drápy. A obě skalní stěny okolo sochy jsou pokryty vytesaným reliéfy oblud, netopýrů, štírů a draků, které síla ovšem světce drží v šachu tak, aby nemohly opět ovládnout svět lidí...

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?