Anifilm na nové adrese: festival animovaných filmů se z jihu přesouvá na sever
Liberec bude příští rok v květnu poprvé hostit největší festival animovaných filmů ve střední Evropě. 18 let byla jeho domovem Třeboň.
Město Liberec je v posledních letech oblíbené mezi filmaři z celého světa. A nově bude i centrem animovaných snímků. Stěhuje se tam totiž mezinárodní festival animovaného filmu Anifilm. Přehlídku, která vznikla v roce 2002 v Třeboni, tam letos navštívilo přes devět tisíc lidí.
Slavnostní zahájení 19. ročníku Anifilmu bude 5. května 2020 v libereckém Šaldově divadle. Pro šestidenní promítání animovaných snímků i doprovodný program město uvolní kino Varšavu, Lidové sady i Šaldovo divadlo a další prostory; přístupný bude i Liberecký zámek.
Právě zámek je jednou z možností, kde by mohla vzniknout celoroční interaktivní expozice věnovaná animovanému filmu - takzvaný Dům animace zhruba za 70 milionů korun. V Třeboni se ho vybudovat nepodařilo, i když už tam na něj získali dotaci. Kde, a jestli vůbec bude v Liberci, není jasné, město ani kraj v současnosti zámek od soukromého majitele kupovat neplánují.
Skleněné trofeje pro festival animovaného filmu Anifilm vyrobí skláři z Libereckého kraje.
První z nich předají organizátoři už na slavnostním zahájení 19. ročníku festival. Ceny navrhnou a vytvoří skláři soustředění v projektu Křišťálové údolí, krajská radní pro kulturu Květa Vinklátová za starosty pro Liberecký kraj je vyzve, aby se zapojili do soutěže o podobu ocenění.
Související
-
FOTO: Skláři na Českolipsku vyrábějí křišťálové trofeje pro Ceny Thálie. Každý kus je originál
Skláři v Lindavě u Cvikova pracují na trofejích pro divadelní ceny Thálie. Umělci si zhruba čtyřicet centimetrů vysoké sošky převezmou na podzim v Národním divadle.
-
Trofeje Tour de France 2017 vyrobili skláři z Českolipska
Až 23. července skončí v Paříži letošní ročník Tour de France, nejlepší závodníci převezmou trofeje původem z Česka. Vyrobili je mistři z Českolipska.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.