Anifilm na nové adrese: festival animovaných filmů se z jihu přesouvá na sever

21. listopad 2019

Liberec bude příští rok v květnu poprvé hostit největší festival animovaných filmů ve střední Evropě. 18 let byla jeho domovem Třeboň.

Město Liberec je v posledních letech oblíbené mezi filmaři z celého světa. A nově bude i centrem animovaných snímků. Stěhuje se tam totiž mezinárodní festival animovaného filmu Anifilm. Přehlídku, která vznikla v roce 2002 v Třeboni, tam letos navštívilo přes devět tisíc lidí.

Atmosféra festivalu: Anifilm 2018 Třeboň
Atmosféra festivalu: Anifilm 2019 Třeboň

Slavnostní zahájení 19. ročníku Anifilmu bude 5. května 2020 v libereckém Šaldově divadle. Pro šestidenní promítání animovaných snímků i doprovodný program město uvolní kino Varšavu, Lidové sady i Šaldovo divadlo a další prostory; přístupný bude i Liberecký zámek.

Liberecký zámek

Právě zámek je jednou z možností, kde by mohla vzniknout celoroční interaktivní expozice věnovaná animovanému filmu - takzvaný Dům animace zhruba za 70 milionů korun. V Třeboni se ho vybudovat nepodařilo, i když už tam na něj získali dotaci. Kde, a jestli vůbec bude v Liberci, není jasné, město ani kraj v současnosti zámek od soukromého majitele kupovat neplánují.

Skleněné trofeje pro festival animovaného filmu Anifilm vyrobí skláři z Libereckého kraje.

Filmová cena z roku 2006. Trofej pro 19. ročník vyrobí skláři z Libereckého kraje

První z nich předají organizátoři už na slavnostním zahájení 19. ročníku festival. Ceny navrhnou a vytvoří skláři soustředění v projektu Křišťálové údolí, krajská radní pro kulturu Květa Vinklátová za starosty pro Liberecký kraj je vyzve, aby se zapojili do soutěže o podobu ocenění.

autoři: Lucie Fürstová , reČRoL

Související