10 NEJ Libereckého kraje

10 NEJ Libereckého kraje: Bazilika sv. Vavřince a sv. Zdislavy v Jablonném v Podještědí

V našem kraji se nachází řada církevních staveb a památek. Mezi nejvýznamnější patří Bazilika sv. Vavřince a sv. Zdislavy v Jablonném v Podještědí. A protože se uvádí, že Zdislava z Lemberka se narodila kolem roku 1220, další díl seriálu nás zavedl právě tam.

Další putování po nejzajímavějších místech Libereckého kraje pokračuje v Jablonném v Podještědí. Tady byl už ve 40. letech 13. století postaven kostel, kam byly roku 1252 uloženy ostatky paní Zdislavy z Lemberka, a kostel se stal poutním místem. Současný kamenný chrám vyprojektoval věhlasný vídeňský architekt Jan Lukáš Hildebrandt a jeho krásy obdivoval redaktor Jaroslav Hoření.

Zdislava z Lemberka, která je patronkou rodin a také Libereckého kraje, se svatořečení dočkala v roce 1995, kdy chrám získal čestný titul „Bazilica minor“, tedy menší bazilika, je od 18. století zvláštní čestný titul, který určitým významným kostelům propůjčuje papež. Návštěvu chrámu moc neodkládejte. Čeká ho rozsáhlá rekonstrukce, snad už na podzim roku 2020.

Spustit audio

Související