10 NEJ Libereckého kraje

10 NEJ Libereckého kraje: Bazilika sv. Vavřince a sv. Zdislavy v Jablonném v Podještědí

12. červen 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Bazilika sv. Vavřince a sv. Zdislavy v Jablonném v Podještědí

V našem kraji se nachází řada církevních staveb a památek. Mezi nejvýznamnější patří Bazilika sv. Vavřince a sv. Zdislavy v Jablonném v Podještědí. A protože se uvádí, že Zdislava z Lemberka se narodila kolem roku 1220, další díl seriálu nás zavedl právě tam.

Další putování po nejzajímavějších místech Libereckého kraje pokračuje v Jablonném v Podještědí. Tady byl už ve 40. letech 13. století postaven kostel, kam byly roku 1252 uloženy ostatky paní Zdislavy z Lemberka, a kostel se stal poutním místem. Současný kamenný chrám vyprojektoval věhlasný vídeňský architekt Jan Lukáš Hildebrandt a jeho krásy obdivoval redaktor Jaroslav Hoření.

Zdislava z Lemberka, která je patronkou rodin a také Libereckého kraje, se svatořečení dočkala v roce 1995, kdy chrám získal čestný titul „Bazilica minor“, tedy menší bazilika, je od 18. století zvláštní čestný titul, který určitým významným kostelům propůjčuje papež. Návštěvu chrámu moc neodkládejte. Čeká ho rozsáhlá rekonstrukce, snad už na podzim roku 2020.

Spustit audio

Související

Nejnovější zprávy

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...