10 NEJ Libereckého kraje

10 NEJ Libereckého kraje: Bazilika sv. Vavřince a sv. Zdislavy v Jablonném v Podještědí

12. červen 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Bazilika sv. Vavřince a sv. Zdislavy v Jablonném v Podještědí

V našem kraji se nachází řada církevních staveb a památek. Mezi nejvýznamnější patří Bazilika sv. Vavřince a sv. Zdislavy v Jablonném v Podještědí. A protože se uvádí, že Zdislava z Lemberka se narodila kolem roku 1220, další díl seriálu nás zavedl právě tam.

Další putování po nejzajímavějších místech Libereckého kraje pokračuje v Jablonném v Podještědí. Tady byl už ve 40. letech 13. století postaven kostel, kam byly roku 1252 uloženy ostatky paní Zdislavy z Lemberka, a kostel se stal poutním místem. Současný kamenný chrám vyprojektoval věhlasný vídeňský architekt Jan Lukáš Hildebrandt a jeho krásy obdivoval redaktor Jaroslav Hoření.

Zdislava z Lemberka, která je patronkou rodin a také Libereckého kraje, se svatořečení dočkala v roce 1995, kdy chrám získal čestný titul „Bazilica minor“, tedy menší bazilika, je od 18. století zvláštní čestný titul, který určitým významným kostelům propůjčuje papež. Návštěvu chrámu moc neodkládejte. Čeká ho rozsáhlá rekonstrukce, snad už na podzim roku 2020.

Spustit audio

Související

Nejnovější zprávy

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová