10 let od ničivých povodní v Libereckém kraji
Když běsní Smědá: povodně v Raspenavě a Frýdlantu v srpnu 2010
Bezmoc, hrůza a strach obcházely před deseti lety města a obce v Libereckém kraji. Více než osm desítek z nich zalila voda, která ničila vše, co jí přišlo do cesty. Při záplavách tehdy přišlo o život pět lidí. Mnoho rodin přišlo o střechu nad hlavou, zničené obce ovládla vlna zoufalství. S redaktorkou Ivanou Bernáthovou si můžete připomenout, jak to vypadalo 7. srpna 2010 v Raspenavě a ve Frýdlantě, které patřily k nejpostiženějším obcím.
Frýdlant
„Ve Frýdlantě, jak je bývalé železářství, to bylo celé zatopené. Byl jsem takhle ve vodě, to mě tahali ven. Jedna se tam utopila, odneslo jí to dolů,“ vzpomíná Michal z Frýdlantu na svůj boj o život před deseti lety.
Hasiči tehdy například zachraňovali prodavačky, které se nemohly dostat ze zaplaveného obchodu. Jedna starší paní vyšplhala v zoufalství na strom, odkud ji později zachránil vrtulník. Potom co voda opadla, tak se lidé brodili mezi naplaveninami hlubokým blátem.
„Vyklízeli bahno ze sklepů, museli to znovu opravovat, aby to všechno bylo v pořádku. Taky museli lidem zaplatit za poškozený nábytek. Lidé dostávali jídlo, ošacení,“ vzpomínal na obnovování města po katastrofě pan Michal.
Jak připomíná starosta Frýdlantu Dan Ramzer z ODS, město se ze zkázy vzpamatovalo díky dobrovolníkům a finanční pomoci Libereckého kraje, státu a spojené Evropy. „Všechny ty věci, které jsou teď schované pod zemí a nejsou vidět, stály bezmála půl miliardy. Lávky nahoře, mosty nahoře, nové mosty, rekonstrukce vodovodů, mostní konstrukce… tak všechny tyhle věci se zúročily.“
Raspenava
I sousední Raspenavu rozběsněná Smědá hodně poškodila a vzala si i to nejcennější, zdůraznil nezávislý starosta obce Pavel Lžičař. „To byl člověk, který byl slepý a rodina ho nevystěhovala do patra. A on sám už to asi nestihnul.“
Hasiči v Raspenavě vytahovali obyvatele lany z domů, musel přiletět i vrtulník. Přívalová vlna zničila vše, co jí přišlo do cesty. „Odnesla všechny lávky, poškodila čtyři mosty, vytrhala kanalizaci u hlavní silnice… Hned jsme se pustili do oprav komunikací a zajistili jsme i provizorní lávky, abychom se vůbec mohli po městě dostat,“ popsal Lžičař.
Podle něj Raspenava získala prostředky na výstavbu nových lávek, mostů i komunikací. Dostala také dotaci na výstavbu nové mateřské školy. Koryto Smědé má také zvýšené pobřežní zdi, na hlavní protipovodňová opatření zatím ale město čeká. „Záleží, jak se dohodneme v rámci kraje, aby ta opatření vznikla už na území Jizerských hor. Prostě aby se v tom místě zdržela voda,“ dokončil starosta Raspenavy.
- povodeň nejvíc zasáhla Frýdlantsko, Českolipsko a Liberecko
- v důsledku povodně přišlo o život 5 lidí
- škody byly vyčísleny na 8,2 miliard korun
- asi 160 lidí záchranáři evakuovali vrtulníky policie, armády i záchranné služby
- celkem živel zasáhl 81 obcí a 1 872 domácností
- do záchranných a likvidačních prací se na území Libereckého kraje zapojilo přibližně 1 000 hasičů, 700 policistů, 40 záchranářů zdravotnické služby, 1 800 vojáků a stovky dobrovolníků
Zdroj: Liberecký kraj
Nejnovější zprávy
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.