10 let od ničivých povodní v Libereckém kraji

Když běsní Smědá: povodně v Raspenavě a Frýdlantu v srpnu 2010

Bezmoc, hrůza a strach obcházely před deseti lety města a obce v Libereckém kraji. Více než osm desítek z nich zalila voda, která ničila vše, co jí přišlo do cesty. Při záplavách tehdy přišlo o život pět lidí. Mnoho rodin přišlo o střechu nad hlavou, zničené obce ovládla vlna zoufalství. S redaktorkou Ivanou Bernáthovou si můžete připomenout,  jak to vypadalo 7. srpna 2010 v Raspenavě a ve Frýdlantě, které patřily k nejpostiženějším obcím.

Frýdlant

„Ve Frýdlantě, jak je bývalé železářství, to bylo celé zatopené. Byl jsem takhle ve vodě, to mě tahali ven. Jedna se tam utopila, odneslo jí to dolů,“ vzpomíná Michal z Frýdlantu na svůj boj o život před deseti lety.

Frýdlant 10 let po ničivých povodních

Hasiči tehdy například zachraňovali prodavačky, které se nemohly dostat ze zaplaveného obchodu. Jedna starší paní vyšplhala v zoufalství na strom, odkud ji později zachránil vrtulník. Potom co voda opadla, tak se lidé brodili mezi naplaveninami hlubokým blátem.

„Vyklízeli bahno ze sklepů, museli to znovu opravovat, aby to všechno bylo v pořádku. Taky museli lidem zaplatit za poškozený nábytek. Lidé dostávali jídlo, ošacení,“ vzpomínal na obnovování města po katastrofě pan Michal.

Nový most ve Frýdlantu. Rekonstrukce města přišla podle starosty na téměř půl miliardy

Jak připomíná starosta Frýdlantu Dan Ramzer z ODS, město se ze zkázy vzpamatovalo díky dobrovolníkům a finanční pomoci Libereckého kraje, státu a spojené Evropy. „Všechny ty věci, které jsou teď schované pod zemí a nejsou vidět, stály bezmála půl miliardy. Lávky nahoře, mosty nahoře, nové mosty, rekonstrukce vodovodů, mostní konstrukce… tak všechny tyhle věci se zúročily.“

Raspenava

I sousední Raspenavu rozběsněná Smědá hodně poškodila a vzala si i to nejcennější, zdůraznil nezávislý starosta obce Pavel Lžičař. „To byl člověk, který byl slepý a rodina ho nevystěhovala do patra. A on sám už to asi nestihnul.“

Nezávislý starosta Raspenavy Pavel Lžičař ukazuje knihu o obnově města po velké vodě v roce 2010

Hasiči v Raspenavě vytahovali obyvatele lany z domů, musel přiletět i vrtulník. Přívalová vlna zničila vše, co jí přišlo do cesty. „Odnesla všechny lávky, poškodila čtyři mosty, vytrhala kanalizaci u hlavní silnice… Hned jsme se pustili do oprav komunikací a zajistili jsme i provizorní lávky, abychom se vůbec mohli po městě dostat,“ popsal Lžičař.

Raspenava zažila před deseti lety doslova apolkalypsu. Dnes už je město z velké míry opravené

Podle něj Raspenava získala prostředky na výstavbu nových lávek, mostů i komunikací. Dostala také dotaci na výstavbu nové mateřské školy. Koryto Smědé má také zvýšené pobřežní zdi, na hlavní protipovodňová opatření zatím ale město čeká. „Záleží, jak se dohodneme v rámci kraje, aby ta opatření vznikla už na území Jizerských hor. Prostě aby se v tom místě zdržela voda,“ dokončil starosta Raspenavy.

Zásadní protipovodňová opatření je podle starosty Raspenavy nutné porovést už v Jizerských horách, odkud teče Smědá
  • povodeň nejvíc zasáhla Frýdlantsko, Českolipsko a Liberecko
  • v důsledku povodně přišlo o život 5 lidí
  • škody byly vyčísleny na 8,2 miliard korun
  • asi 160 lidí záchranáři evakuovali vrtulníky policie, armády i záchranné služby
  • celkem živel zasáhl 81 obcí a 1 872 domácností
  • do záchranných a likvidačních prací se na území Libereckého kraje zapojilo přibližně 1 000 hasičů, 700 policistů, 40 záchranářů zdravotnické služby, 1 800 vojáků a stovky dobrovolníků

    Zdroj: Liberecký kraj
Spustit audio

Nejnovější zprávy

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.