10 let od ničivých povodní v Libereckém kraji

Zkáza a zmrtvýchvstání Heřmanic

Padaly domy, mosty, lávky, bortily se silnice. Lidé na střechách čekali jako trosečníci na záchranu. Tak to 7. srpna 2010 vypadalo v Heřmanicích na Frýdlantsku, které rozbouřená Oleška doslova smetla. Tisíciletá voda si tam tenkrát vyžádala i jednu lidskou oběť.

„Tady zahynula jedna paní, to bylo v dolní části obce, kdy se vytrhl kus zdiva a tu paní to odneslo. Ta paní byla už špatně pohyblivá, pátralo se po ní, bohužel ale byla nalezená až o několik dní později až u Bogatynie,“ vzpomíná hasič Milan Götz, který v Heřmanicích tehdy zasahoval.

Až v polské Bogatynii našli lidé starší ženu z Heřmanic,kterou 7.rpna 2010 odnesla rozvodněná Oleška. I to město je už po povodních opravené a chlubí se turistům

„Byly tady další budovy, které byly zničeny. Zbyla z nich akorát suť. Některé byly těžce poškozené, že se musely následně odstranit,“ popsal zkázu kunratický hasič. Voda odnesla několik mostů, známá sklárna Jana Novotného nad korytem Olešky doslova visela.

Tisíciletá voda zničila v Heřmanicích několik budov, vzala také jeden lidský život

„Přijel tam statik a řekl, že zadní část budovy spadne. Ta následná škoda by byla dva až tři miliony,“ popsal Jan Novotný. S obětavou pomocí rodiny, hasičů a dobrovolníků nakonec historickou budovu zachránil. Dokonce v ní nedávno vyrobil unikátní skleněný lustr o průměru třiceti metrů.

Jednou z poničených budov byla i heřmanická sklárna, kterou se ale podařilo zachránit

V Heřmanicích stojí opět mosty, lávky, opravené jsou silnice. „Je nutno říct, že Heřmanice tu povodeň opravdu odnesly,“ povzdechl si Jan Růžička z krajské správy silnic. „Tady proběhly tři akce. Jednak Povodí Labe obnovovalo koryta, jednak obec obnovovala svůj majetek, což jsou i nábřežní zdi na druhé straně od naší komunikace. A samozřejmě my jsme tady stavěli zdi, tři mosty, kompletní úpravy konstrukcí v těch nejvíce poškozených místech, a pak některé částečné úpravy v těch místech, která nebyla úplně zničena,“ doplnil Jan Růžička.

Heřmanice 10 let po povodních. Opravenou mají i hasičskou zbrojnici

Heřmanice se teď také lépe chrání před případnou povodní. „V rámci naší obce jsme udělali jednu zásadní věc, že před těmi deseti lety se nám vylévala z koryta už pětiletá voda. A dneska máme koryto na stoletou vodu a aktivní zóna zůstává v korytě,“ konstatuje starosta Vladimír Stříbrný zvolený za Sbor dobrovolných hasičů. Heřmanice také podle něj nechaly snížit hranu koryta před začátkem obce. Případná velká voda se tak rozleje do terénu, ještě než se dostane do vesnice.

Kastrofální povodně roku 2010 připomíná památník u řeky Olešky

V Heřmanicích je teď nové dětské hřiště, zdobí je vtipné dřevořezby ze sympozií a obec se také chlubí novou rozhlednou. „Přitáhlo to turisty. Každý to obdivuje, co se tady povedlo. Tím, že je tady spousta nových věcí po těch povodních, je to všechno na facebooku a na stránkách, tak oni to berou jako výlet na celý den. Všechno se tady změnilo po těch povodních a hlavně je to krásná vesnice,“ chválí obec místní prodavačka Blanka Víznerová.

Heřmanice jsou krásnější než před povodní. Mají nové mosty, lávky, vysoké pobřežní zdi i opravené domy
  • povodeň nejvíc zasáhla Frýdlantsko, Českolipsko a Liberecko
  • v důsledku povodně přišlo o život 5 lidí
  • škody byly vyčísleny na 8,2 miliard korun
  • asi 160 lidí záchranáři evakuovali vrtulníky policie, armády i záchranné služby
  • celkem živel zasáhl 81 obcí a 1 872 domácností
  • do záchranných a likvidačních prací se na území Libereckého kraje zapojilo přibližně 1 000 hasičů, 700 policistů, 40 záchranářů zdravotnické služby, 1 800 vojáků a stovky dobrovolníků

    Zdroj: Liberecký kraj
Spustit audio

Nejnovější zprávy

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.