Zubaři a pediatři chybí v České Lípě. Město je láká na dotace

U zubaře. Péče o náš chrup je důležitá
U zubaře. Péče o náš chrup je důležitá

Česká Lípa se snaží vyřešit nedostatek lékařů. Na zřízení ordinace mohou od města získat až půl milionu korun. Česká Lípa tak chce zvýšit počty pediatrů nebo zubařů.

V programu jsou tři miliony korun. Město podpoří vybrané obory – praktické lékaře pro děti i pro dospělé, specialisty v oboru revmatologie nebo oční lékaře. Podporu nabízela Česká Lípa poprvé loni, žádného lékaře se ale tehdy získat nepodařilo. Až půlroční objednací lhůty jsou přitom k očním lékařům. Kritická situace je také u zubařů.

Podle vyjádření České stomatologické komory pro Český rozhlas jich je celorepublikově na počet obyvatel dost. Problém ale je, že často nepřijímají nové pacienty. Zubaře v odlehlých regionech se ale snaží podpořit ministerstvo zdravotnictví. Nabídlo dotaci přímo na mzdu sestry nebo dentální hygienistky. V celém Česku toho využilo od loňského června jedenáct lékařů. V některých regionech se ale nenašel nikdo.

Nechtějí smlouvy s pojišťovnami

Lékařům od začátku roku hrozí pokuty za nepředepisování e-receptů

Lékař a vydávání e-receptů (ilustrační foto)

S rokem 2018 skončilo i přechodné bezsankční období pro lékaře, kteří nepředepisují recepty elektronicky.

A to je případ i našeho kraje, což vyplývá z údajů Ministerstva zdravotnictví. Třeba v Ústeckém kraji uspěla se žádostí o dotaci ordinace na ústeckém Střekově, za pět let tak může čerpat víc než milion. Podle náměstkyně ministra zdravotnictví Heleny Rögnerové je ale problém i to, že někteří nechtějí poskytovat základní péči hrazenou z veřejného pojištění.

„Řada zubařů nechce ani navazovat smlouvy s pojišťovnou a potom nemají zájem registrovat pojištěnce, protože nechtějí dělat základní péči, která je hrazená z veřejného zdravotního pojištění. To je právě jedna ze základních podmínek, že lékař musí přijmout 1500 pojištěnců během tří let,“ vysvětluje Rögnerová. Druhou podmínkou pro dotaci je, že 10 procent z pojištěnců musí být děti a senioři nad 65 let. Ti podle Rögnerové hledají zubaře nejhůře.

Spustit audio

Související