Záběry ukazují emoci toho, jakým způsobem lidi měli vůli měnit věci, říká spoluautor dokumentu o listopadových dnech roku 1989 v České Lípě
Filmaři Rudolf Živec a Luděk Svoboda natočili snímek, ve kterém na Sametovou revoluci vzpomínají lidé, kteří ji v České Lípě pomáhali dávat do pohybu. Večer 17. listopadu ho budou promítat na budovu českolipské radnice.
Dokument je, v jiné verzi, ke zhlédnutí už teď, v českolipském vlastivědném muzeu. Běží dokola na výstavě, která mapuje události listopadu roku 1989 v České Lípě. Své vzpomínky na sametové revoluční období do něj poskytli pamětníci událostí; například PaedDr. Milan Kubát, tehdejší učitel na uranovém učilišti nebo Mgr. Zdeněk Pokorný, bývalý profesor českolipského gymnázia.
Studenti se nemohli ze školy dostat domů, protože tam na ně čekali policajti, tak jsme je nechali přespat ve škole, v kabinetě.
PaedDr. Milan Kubát
Autoři v dokumentu použili i záběry získané od České televize; Česká Lípa se tak ve snímcích prolíná s Prahou.
Spoluautory výstavy ve Vlastivědném muzeu v České Lípě jsou také děti z tamních škol. Snažily se nakreslit, jak vnímají třicet let staré události, které sami nezažily. Jejich obrázky najdete na schodišti muzea. Schválně, jestli Vám také vykouzlí úsměv na rtech, jako našemu redaktorovi.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.