Z Turnova do Lomnice nad Popelkou v kabině strojvedoucího
Pro redaktora Pavla Petra je vždy velkým zážitkem usednout do kabiny strojvedoucího. Díky turnovskému Kolej klubu a strojvedoucímu Hynku Posseltovi se mu to opět povedlo.
Redaktor Pavel Petr se se strojvedoucím Hynkem Posseltem vydali na trať z turnovského depa a přes turnovské nádraží do Lomnice nad Popelkou motorovým vozem řady 152, tedy klasickým motorákem, který tak trochu patří do historie.
Jaká je historie onoho motoráku? A chtěl být Hynek Posselt strojvedoucím od malička? Poslechněte si záznam pořadu.
Související
-
Zpoza fotoaparátu za mikrofon aneb Jak se fotí vlaky
Redaktora Pavla Petra na výpravách v pořadu Vlakem Libereckým krajem často doprovází také mlady fotograf Martin Veselý. Jaký je jeho vztah k železnici?
-
Železniční legendy v Turnově: Přehlídka motorových vozů 810 z Česka i zahraničí
Brány železničního depa v Turnově se otevírají maximálně dvakrát v roce. Poprvé toho redaktor Pavel Petr využil v zimě a nenechal si ujít ani letní pozvání.
-
Spanilé jízdy s Klubem přátel železnic Českého ráje
Spolek vznikl v roce 1993 a za cíl má záchranu a renovaci historických kolejových vozidel a jízdy po tratích Českého ráje. Od začátku je jeho předsedou Josef Semecký.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.