VÝZVA: Projděte staré fotky, památkáři hledají ty s liberecký Šaldovým divadlem

21. prosinec 2020 09:10

Divadlo F. X. Šaldy v Liberci by chtělo na dva prázdné podstavce před hlavním vstupem historické budovy navrátit sochy gryfů, bájných tvorů s okřídleným lvím tělem a orlí hlavou. Půjde o repliky, původní sochy byly zničené někdy po roce 1945.

Dnes už se neví, jak původní sochy gryfů vypadaly. Divadlo proto hledá detailní snímky původních soch, o pomoc žádá veřejnost. „Pokud někdo máte doma nějaké materiály, kde je zblízka vyfocené divadlo zepředu a jsou tam ty sochy vidět, tak budeme velmi vděční za každou stopu," řekla České tiskové kanceláři ředitelka divadla Jarmila Levko. Podle ní takovou fotografii spolu s památkáři neúspěšně hledají už skoro rok. „Protože většinou máte obrázek divadla a tam vidíte malé sošky," dodala.

Čtěte také

Vytvoření replik gryfů je podle ní dalším krokem ve snaze navrátit divadlu jeho původní podobu. Posledním takovým byla letošní rekonstrukce hlediště za 4,4 milionu korun, kdy převládající červenou nahradila krémová, a lépe tak vynikají dekorativní prvky, jako jsou strop či čela balkonu a galerie. Interiér tak více odpovídá podobě, jakou měla budova z roku 1883 v době svého vzniku. Dočervena byl zbarvený interiér teprve od rekonstrukce z 80. let minulého století.

02829800.jpeg

Budova libereckého divadla je ukázkou různých stylů. Zatímco interiéry jsou v novobarokním, exteriér je zdoben v novorenesančním stylu. Gryfy nebyly v době stavby divadla jedinými sochami, které budovu zdobily. Po stranách předsunuté vstupní části jsou stále dvě pískovcová sousoší. Jedno znázorňuje umění šířené ohněm osvěty a druhému dominuje bůh múz Apollón. Směrem k secesní kavárně Pošta jsou obrácené další sochy v nadživotní velikosti, bohyně a patronka radosti a květin Flora, múza divadelního umění Thálie a na nároží bohyně dramatického umění Melpomené. Na opačné straně budovy jsou sochy múzy tance Terpsichoré, bohyně štěstí Fortuna a patronky milostného básnictví a milostných písní Erató.

autor: reČRoL | zdroj: ČTK
Spustit audio

Související