Vysoké nedoplatky za energie v Jablonci nad Nisou: Radnice lidi neupozornila na zvýšení záloh v městských bytech

1. červen 2023 14:33

Obyvatelé některých městských bytů a domu se zvláštním určením v Jablonci nad Nisou se dostali do problémů. V roce 2022 kvůli prudkému nárůstu cen plynu Jablonecká teplárenská zvýšila ceny tepla a teplé vody pro své odběratele. Mnozí senioři si ale nenavýšili zálohy. A teď musí řešit vysoké nedoplatky.

Čtěte také

Kvůli válce na Ukrajině se na podzim roku 2022 prudce zvýšily ceny plynu. Městská společnost Jablonecká energetická na to musela zareagovat a zvýšit ceny dodávek tepla a teplé vody svým odběratelům.

Cena se tehdy navýšila markantně. Před zdražením odběratelé platili 876 nebo 899 korun za gigajoul podle typu tarifu; od 1. září 2022 se zálohy zvedly na 2 083 nebo 2 136 korun za gigajoul, tedy o zhruba 1 200 korun za měsíc. Někteří lidé, zejména senioři, si nenavýšili zálohy, a tak vznikly vysoké nedoplatky.

Od nás (lidé) dostávají zálohy, od nás dostávají vyúčtování, je nemusí zajímat, že nějaká Jablonecká energetická dodává teplo do městského objektu...
Primátor města Jablonce nad Nisou Miloš Vele, ODS

Stoprocentním vlastníkem Jablonecké energetické je statutárního město Jablonec nad Nisou. Automaticky se lidem zálohy nezvyšují, ale měli na to upozornit pracovníci správy městského bytového fondu, a ti to neudělali.

„Nedošlo ke komunikaci s lidmi a nedošlo k dohodě na zvýšení záloh. To, že byla vydaná tisková zpráva, že Jablonecká energetická zdražuje; ti nájemníci ani nemusí vědět, že se jich to týká, protože oni platí nám. Od nás dostávají zálohy, od nás dostávají vyúčtování, je nemusí zajímat, že nějaká Jablonecká energetická dodává teplo do městského objektu,“ řekl k tomu primátor města Miloš Vele z ODS.

K navýšení ceny za teplo a teplou vodu se přistoupilo ještě za předchozího vedení města, kdy vládla koalice složená z ODS a hnutí ANO. Tehdy byl ekonomickým náměstkem primátora Milan Kouřil z hnutí ANO a jeho spolustraník David Mánek měl na starosti sociální odbor.

*Český rozhlas žádal Davida Mánka o vyjádření, nepodařilo se s ním ale do doby vydání článku spojit.

Město Jablonec nad Nisou vlastní 800 bytů. Podle primátora Veleho se vysoké nedoplatky netýkají všech obyvatel. Některé domy nejsou napojené na Jabloneckou energetickou, někde si lidé sami zálohy zvýšili.

Problém je to ale například v domě se zvláštním určením, kde žijí senioři. O splátkový kalendář zatím požádalo 15 seniorů. Na nedoplatku dluží od 2 000 do 50 000 korun. Splátkový kalendář je na rok a splátky se tak pohybují od dvou set do pěti tisíc korun.

Sociální odbor města pomůže

Lidé, kteří se kvůli vysokým nedoplatkům dostali do problémů, se můžou obrátit na sociální odbor města. „Budou moct přijít si pro radu a pomoc při vyplnění formuláře na příspěvek na bydlení. S tím jim pomůže jak sociální odbor města, tak i příspěvková organizace Centrum,“ upřesnila vedoucí odboru Martina Rosenbergová.

Delší splátkový kalendář, na rok a půl, schvaluje Rada města, na dva roky pak městští zastupitelé.

autoři: Eva Malá , reČRoL
Spustit audio

Související