Výroba skla v Novém Boru bude energeticky méně náročná. Crystalex sníží i emise skleníkových plynů

14. leden 2025 11:19

Největší výrobce skla v České republice získal dotaci přes čtvrt miliardy korun na snížení energetické náročnosti provozu. Firma Crystalex z Nového Boru projektem reaguje na dramatický nárůst cen energií po začátku války na Ukrajině.

Čtěte také

Výroba skla v Novém Boru bude ekologicky i finančně méně náročná. Největší český producent sklářských výrobků, společnost Crystalex, získala od Ministerstva životního prostředí České republiky dotaci na sérii úsporných opatření.

Firma má v plánu komplex opatření, počínaje rekonstrukcí dožívající trafostanice, vzduchotechniky a osvětlení. Instalovat se má více zdrojů energie, která se bude chytře regulovat a rozvádět pomocí počítačového systému. Počítá se také se zateplením některých budov, aby nedocházelo k únikům tepla nebo s instalací velké fotovoltaické elektrárny.

Značnou úsporu by mělo přinést také využívání zbytkového tepla z výroby. Generální ředitel podniku Tomáš Janusz Českému rozhlasu řekl, že například pod střechu budou instalována tepelná čerpadla, která dosud unikající teplo zachytí a umožní jeho opětovné využití.

Projekt bude stát více než 600 milionů korun. Přes čtvrt miliardy poskytne ministerstvo životního prostředí z programu určeného pro vysoce energeticky náročné podniky.

Crystalexu by to mělo mimo jiné pomoci s dodržováním klimatických cílů. Celkové emise oxidu uhličitého klesnou na čtvrtinu. Pomůže to i s náklady na výrobu, které znatelně stouply po začátku války na Ukrajině. Dřív podnik za plyn a elektřinu ročně zaplatil asi 150 milionů, v roce 2022 to bylo přes 350 milionů. V roce 2024 náklady na energie o něco klesly, ani zdaleka se těm původním ale neblíží. A zřejmě se tak nestane ani po dokončení všech úprav, na které firma dostala zmíněnou dotaci.

Dotace i pro další energeticky náročné provozy

Na představení plánu v Crystalexu (v pondělí 13. ledna 2025) byl také ministr životního prostředí Petr Hladík z KDU-ČSL, který naznačil, že by se o příspěvek mohly hlásit například Třinecké železárny. Tam je připravovaný projekt, stejně jako uvažovaná dotace o řád dražší.

Dalších podniků, kde se něco podobného plánuje, je prý celá řada, ale do schválení dotace je řízení podle ministra Hladíka neveřejné. Zároveň zmínil, že je stále velké množství průmyslových, energeticky vysoce náročných areálů, které na ničem podobném ani nezačaly pracovat. Dotační program ministerstva je pro ně ale otevřený.

Spustit audio

Související