VIDEO: Za rohem máme Kozákov, odtamtud jsou acháty, popisuje šperkařka ze Bzí. Nahlédněte s námi do její dílny

Už téměř 30 let se paní Štěpánka Kurfiřtová věnuje ruční výrobě originálních šperků s příběhem, se kterými jste se mohli setkat třeba v Hrubé Skále, nebo na řadě akcí propagující řemesla. Ovšem v kovidových časech to neplatí, a tak se redaktor Jaroslav Hoření vydal nahlédnout přímo rodinného domu, kde šperky vznikají.

Jedním z mnoha oborů, na které dopadají ekonomické důsledky protiepidemických opatření je šperkařství. Vydejte se s námi na výzvědy do rodinné firmičky v Bzí u Železného Brodu, kde se rodí mistrovské šperky propojující ladnost kovu s přírodními kameny. Vede ji paní Štěpánka Kurfiřtová, která má velkou oporu a také pokračovatelku v dceři Adéle.

Všichni ze šperkařské dílny Stefany se těší na setkání se zákazníky i návštěvníky, takže až to bude možné, můžete se tam na opravdovou exkurzi vydat i vy. 

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.