VIDEO: Liberecká cesta vzácné sochy aneb Z bláta do parku

27. říjen 2020

Socha a město, tak se jmenovala slavná výstava, která se v Liberci uskutečnila před více než 50 lety. Dodnes ji v ulicích města připomínají tehdy vystavené sochy. Jednou z nich je i dílo pražského autora Slavoje Nejdla, pískovcová skulptura, která je nově umístěná v parku Clam-Gallasů. Při jejím stěhování z nevhodného místa byla i naše reportérka.

Abstraktní kamenná socha nazvaná „Po válce" z výstavy Socha a město v roce 1969 má v Liberci nové, důstojnější umístění. Město ji nechalo přesunout z nevyhovujícího stinného místa v Jablonecké ulici do ulice Komenského. Skulptura z hlazeného pískovce od Slavoje Nejdla je i součástí prohlídkové trasy zaměřené na venkovní sochařská díla.

„My jsme na to upozorňovali už delší dobu, že to dílo stojí na nedůstojném místě, tak jsme vybrali právě tento parčík,“ říká Jindřich Gubiš ze Spolku za estetiku veřejného prostoru. „V Jablonecké ulici stála socha na hlíně, bez soklu, jsme rádi, že se tohle povedlo,“ dodává.

Jak doplnila vedoucí odboru ekologie a veřejného prostoru Magistrátu města Liberce Lucie Sládková, sochu budou ještě čistit, a ošetří ji restaurátor. „Čekáme na počasí, bude se dělat nátěr proti graffiti, tak hlavně nesmí pršet,“ vysvětlila

Čtěte také

Přemístění dva metry dlouhé a zhruba metr vysoké pískovcové sochy bylo jedním z návrhů participativního rozpočtu. V hlasování u veřejnosti sice neuspělo, i tak se radnice rozhodla pro její přemístění, jak potvrdil i náměstek libereckého primátora, zvolený za SLK Ivan Langr. „Jsem rád, že jsme ten přesun udělali, právě v této době, je to drobná věc, a pokud budeme v tomto směru aktivní, tak kultura přežije,“ dodal.

Slavoj Nejdl - sochař a medailér

Narodil se 6. června 1929 v Košicích, na začátku války se jeho rodina přistěhovala do Náchoda. Po absolvování reálného gymnázia studoval krátce na VŠUP v Praze a poté na AVU v Praze. Svůj osobní styl, založený na měkkém organickém tvarování, našel až ve 2. polovině 60. let. V té době se zúčastnil i významných sochařských výstav, jako byla 2. sochařská bilance Olomouc 1967 nebo Socha a město v Liberci (1969). Jeho nejvýznamnějším dílem je Památník obětem fašismu a válek v Plzni. Zemřel 20. ledna 2007. 

Zdroj: Socharstvi.info

autor: Lucie Fürstová

Související