Víc než 500 let staré poklady liberecké knihovny opraví za téměř milion korun

11. únor 2019

Liberečtí knihovníci nechají za více než 900 000 korun zrestaurovat poškozené cenné tisky a rukopisy v gotických, barokních a renesančních vazbách. Do původního stavu je vrátí tři restaurátorky. První z nich si už svou práci odvezla.

Schödelova kronika z roku 1493

„Začíná se vždycky fotodokumentací, popisem poškození, teprve potom začíná samotná práce, která se zahajuje mechanickým čištěním,“ popisuje restaurátorka Kateřina Opatová, podle které je vzácná Schödelova kronika, prvotisk z roku 1493 z Norimberku jednou z nejkrásnějších knih daného období. „Jsou tam krásné ilustrace, v tomto výtisku jsou navíc kolorované.“

Nejcennější jdou na řadu první

Václav Kříček, vedoucí bibliografického oddělení liberecké knihovny je rád, že se na restaurování knih dostalo: „Vytipoval jsem si knihy k restaurování, které považuji za nejcennější v našem fondu.“

„Přijďte se podívat na Čínu mýma očima,“ zve světoběžnice do liberecké knihovny

Sedmdesátiletá Jana Eberhardová-Neškodná zve na výstavu fotek a předmětů, které ze světa přivezla

Rodačka z Plzně, dnes Čechošvýcarka Jana Eberhardová-Neškodná žila a pracovala během svého života v šedesáti zemích světa. Byla mezi nimi i Čína, kterou navštívila několikrát a sedm let tam i žila. Dnes svůj pohled na nejlidnatější zemi světa představí na výstavě v Krajské vědecké knihovně v Liberci. 

Celkem nechá knihovna podle její ředitelky Blanky Konvalinkové zrestaurovat sedmnáct cenných tisků. „K tomu se přidávají ještě dva pergamenové zlomky, které je taky potřeba zrestaurovat,“ říká Konvalinková. Krajská vědecká knihovna peníze na restaurování knih doposud neměla. „V rámci projektu, který je hrazen Evropskou unií se podařilo podat žádost a tisky se postupně restaurovat budou.“

Až se zrestaurované tisky vrátí do knihovny, knihovníci je chtějí představit na malé výstavě, poté je uloží do depozitáře. 

Vzácné staré tisky z liberecké knihovny projdou pod rukama restaurátorů díky financím z EU
autor: Lucie Fürstová

Související

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.