Veterináři dočasně zakázali lov v některých oblastech kraje. Je to součást boje proti šíření afrického moru prasat
Veterináři v Libereckém kraji kvůli výskytu afrického moru prasat změnili odměny za odstřel divočáků. Současně ale v části regionu jejich lov zakázali. Na podrobnosti jsme se zeptali s ředitele krajské veterinární správy Romana Šebesty.
Vyšší odměna za zastřelený kus
Státní veterinární správa v Libereckém kraji kvůli výskytu afrického moru prasat zvýšila odměnu za odlov velkých divočáků. U kusů nad 80 kilogramů vzrostla z 5000 na 10 000 korun.
„Počet prasat v těch určitých lokalitách je nadále vysoký a základním systémem boje proti této nákaze je nalézání uhynulých, volně žijících prasat. A samozřejmě i odlov, tak aby se snižovaly počty volně žijících prasat na stanovené limity,“ přiblížil Roman Šebesta, který v rozhovoru i podrobně popsal, co musí lovec se zabitým zvířetem udělat, aby získal odměnu.
Zákaz lovu do konce srpna
Na konci července proto veterinární správa rozšířila takzvané uzavřené pásmo II o dalších 37 katastrálních území, a to zejména na Liberecku. V nich je pak po celý srpen zakázáno lovit.
„Tím základním důvodem je to, že uhynulá prasata jsou zdrojem toho viru pro další volně žijící prasata. A vzhledem k tomu, že se nám ta nákaza postupně šíří od hranic s Polskem směrem k Liberci a níže, tak je to velmi důležitý faktor, ta uhynulá prasata nalézat,“ vysvětlil zákaz lovu Roman Šebesta.
Jak už při zveřejnění při zveřejnění zákazu lovu na webu Státní veterinární správy uvedl její ředitel Zbyněk Semerád, zákaz lovu umožní zachovat klid v oblasti a zabrání možnému šíření nákazy zvířaty prchajícími před lovci do vnitrozemí. Intenzivní vyhledávání uhynulých divočáků, podpořené nálezným zvýšeným ze 2000 na 5000 korun, umožní situaci v lokalitě zmonitorovat. V září pak bude opět možné zahájit intenzivní lov.
Kde bylo nejvíc nakažených zvířat
„V tom posledním měsíci se dá říci, že poměrně dost případů se nám objevovalo v oblasti Oldřichova v Hájích a Mníšku. To byla taková lokalita, kde bylo víc pozitivních kusů. A ojedinělé nálezy posledních týdnů a měsíců máme v oblasti Václavic a Oldřichova na Hranicích, blízkosti Hrádku nad Nisou,“ sdělil Roman Šebesta. Podrobnosti o vývoji nákazy v regionu a o platných veterinárních opatřeních najdou zájemci na webu Státní veterinární správy.
Související
-
Státní veterinární správa v souvislosti s africkým morem prasat zaplatí víc za odstřelené divočáky
Kvůli nálezu divokého prasete nakaženého africkým morem prasat veterináři rozšířili takzvané uzavřené pásmo II. Zostřená opatření platí nově v oblasti okolo Chrastavy.
-
V České Lípě budou lovit přemnožená divoká prasata, v okolí Špičáku bude zakázaný vstup
Obyvatelé České Lípy by v sobotu 6. ledna 2024 neměli chodit do lesů v okolí sídliště Špičák. Myslivci tam budou nahánět divoká prasata.
-
Veterináři potvrdili africký mor prasat u divokého prasete uloveného v Ralsku na Českolipsku
Africký mor prasat se v Libereckém kraji po Frýdlantsku rozšířil i na Českolipsko. Nákazu u uloveného divokého prasete u Hradčan v Ralsku potvrdila veterinární laboratoř.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Ať peníze radši končí v inovacích, než v pokutách, kritizuje normy na prodej elektromobilů Vlček
-
Dezerce na Ukrajině: letos zběhlo víc vojáků než za předchozí dva roky, stovky jich utekly od Vuhledaru
-
Přes 10 000 zaměstnanců Volkswagenu se v Německu zapojilo do stávky. Zapojilo se devět z deseti závodů
-
Rekordní odměny. Ředitel pražského magistrátu Kubelka své asistentce přilepšil o 857 tisíc korun