Velikonoční setkání u mikrofonu: Urbanova Křížová cesta

2. duben 2021, aktualizováno
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Obraz Panenky Marie smržovské je jední ze zastavení. V pozadí autor obrazu Petr Urban a herec Pavel Nový

Petr Urban jak ho neznáme. Přesvědčte se, že autor kresleného Rudy Pivrnce a často „mírně nekorektního“ humoru dokáže zpracovat i vážná a hluboká témata člověka a víry.

Křížová cesta je dílem Petra Urbana a vznikla jako obrazový cyklus na motivy pašijového příběhu, zpracovaného originálním způsobem ve formě klasické malované kalvárie. 15 zastavení smržovské křížové cesty vzešlo z iniciativy Petra Urbana, jeho ženy Inky a přátel ze spolku Malé Polsko. A právě Křížová cesta je i hlavním tématem velikonočního vydání pořadu Setkání u mikrofonu, kde je tentokrát Petr Urban hostem Davida Hamra.

Prohlédněte si také fotografie, jsou z otevření křížové cesty 20. 8. 2017. Ještě dodáváme, co nám k obrázkům napsala paní Inka: „Na slavnosti byla i naše milovaná Eva Pilarová, ale bohužel její fotografii nemohu najít.“

Urbanova Křížová cesta

Autorem obrazů 850 metrů dlouhé křížové cesty je kreslíř Petr Urban. Žulové podstavce a kříže k zastavením vytvořil Jan Vondrák z libereckého architektonického studia Mjölk. Text k obrazům doplnil Václav Kulhánek, emeritní kanovník katedrální kapituly u sv. Mikuláše v Českých Budějovicích. Křížová cesta byla slavnostně otevřena 20. srpna 2017. Patrony cesty jsou Luděk Vele, Eva Pilarová a Pavel Nový. Cesta vede lesem k rokli, kde vzniká Smržovské peklo, zatím se zde nacházejí obrazy Závist a Pomluva, Petr Urban maluje další. V plánu je ukončení cesty rozhlednou s kapličkou.

Zdroj: Mapy.cz

autor: David Hamr | zdroj: archiv Petra Urbana
Spustit audio

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Nenechte si ujít kouzlo staré Číny s Hankou Maciuchovou

Ondřej Kepka, režisér a moderátor

Ondřej Kepka

Tajný deník čínské císařovny

Koupit

Románové zpracování životního příběh císařovny vdovy Cch'-si, která se jako mladá dívka Jehonala stala konkubínou císaře a díky mimořádné inteligenci, intrikám i krutosti dokázala postupně vystoupat na vrchol a na půlstoletí se stát faktickou vládkyní Číny.