V polském dole Turów se bude těžit do roku 2044. Rozhodlo o tom polské ministerstvo
Polské Ministerstvo klimatu a životního prostředí rozhodlo o prodloužení těžby v dole Turów. Hnědé uhlí se tam bude dolovat až do roku 2044, tedy dalších 21 let. Ekologické organizace rozhodnutí Polska kritizují.
Čtěte také
Polsko se nikdy netajilo tím, že chce důl Turów vytěžit do poslední tuny hnědého uhlí, jehož zásoby jsou tam podle výpočtů právě až do roku 2044. Na důl jsou navázány tisíce pracovních míst, podle polských odborářů z dolu je to kolem tří tisíc.
Na uhlí z Turówa je navíc závislá sousední elektrárna, pátá největší v Polsku, která vyrábí zhruba osm procent elektrické energie, kterou Polsko ročně spotřebuje.
Polské úřady další těžbu povolily i přesto, že celý zhořelecký region přijde o kvůli Turówu o peníze z Evropské unie z Fondu spravedlivé transformace. Z něj jdou finance na vytváření nových pracovních míst místo těch, která zaniknou kvůli odklonu od uhlí.
Podle mluvčí českého ministerstva životního prostředí Lucie Ješátkové se mohou ekologické organizace proti rozhodnutí polských úřadů odvolat. Kauzu Turówa navíc i dál řeší Evropská komise v Bruselu.
Česká republika v roce 2022 stáhla svoji žalobu na Polsko, následnou dohodu napadlo Hnutí Greenpeace, Sousedský spolek Uhelná i německá organizace Bund Sachsen. Podaly stížnost k Evropské komisi.
Stejně tak se na Evropskou komisi obrátilo i saské město Žitava. Další činností dolu totiž může hladina podzemních vod poklesnout o několik metrů, což může vést k poklesu půdy na okrajích Žitavy, mohou tam praskat domy a podobně. Evropská komise zatím v tomto případě nerozhodla.
Činnost dolu sleduje mimo jiné Česká geologická služba, která tam teď provedla čtvrtou inspekci. Specialisté zkoumali jižní část dolu Turów, tedy tu, která se nejvíc blíží k české hranici.
Odborníci měřili množství odtékající vody, vyhodnocovali se i satelitní snímky, na kterých je patrný postup těžby, a zatím z nich vyplývá, že těžební práce nepřekračují parametry stanovené v dohodě mezi Českem a Polskem. Testy také zatím ukazují, že díky těsnící stěně dochází ke zpomalení poklesu podzemních vod. Další kontrola České geologické služby bude v Turówu na začátku května 2023.
Související
-
Turów má od polských úřadů kladné posouzení EIA. Není to nic, co bychom nečekali, zní z Uhelné
Důl Turów získal od tamních úřadů nové kladné posouzení vlivu těžby na životní prostředí (EIA). Polské orgány tak mohou těžbu v dole povolit až do roku 2044.
-
Samosprávy v Libereckém kraji dohodu o těžbě v polském dole Turów vítají, smlouva má ale i kritiky
Jak ukončení sporu a obsah dohody vnímají představitelé Libereckého kraje a příhraničních obcí, na které těžba doléhá, zjišťovala redaktorka Jana Švecová.
-
Liberecký kraj přispěje 3 miliony do Fondu na ochranu vod v příhraničí. Obce mohou začít čerpat
Už v říjnu 2022 mohou začít obce a města v česko-polském příhraničí čerpat peníze z Fondu Turów. Na co peníze půjdou konkrétně, zjišťovala redaktorka Janou Švecovou.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
‚Válka skončí, až Rusko pochopí, že nedokáže vyhrát.‘ Fico v Rusku podle Applebaumové nic nezmění
-
Raketa Orešnik je pro Putina nástroj propagandy. Rusko nemá kapacity na sériovou výrobu, říká Macko
-
Fotbalisté Sparty s Teplicemi uhráli remízu 1:1. Ztráta na vedoucí Slavii může narůst až na 14 bodů
-
Dřevorubci v Krompachu pokáceli strom, který letos během adventu ozdobí pražské Staroměstské náměstí