V Pardubicích jsem prožil několik lét a rád na to vzpomínám, říká herec Viktor Dvořák
V roce 2019 získal cenu Thálie za roli v představení Divadla ABC Andělé v Americe. Letos byl nominován na Českého lva za hlavní roli Václava Havla ve filmu Havel.
Herec Viktor Dvořák se narodil v Českých Budějovicích. Po DAMU odešel do Moravského divadla v Olomouci, hrál v ostravském Divadle Petra Bezruče a taky ve Východočeském divadle v Pardubicích. Od roku 2009 je v angažmá v Městských divadlech pražských.
Vy jste dramaťák navštěvoval coby malý kluk, co bylo impulsem chodit do dramaťáku?
„Já jsem v tom měl jasno, já jsem chtěl tuhle profesi dělat, toužil jsem po tom odmalička. A věděl jsem, že pro to musím něco udělat. A když jsem přišel myslím do 5. třídy a zjistil jsem, že spolužačky chodí do nějakého dramaťáku, tak mi to v hlavě cinklo a pochopil jsem, že to je ono a tudy bych měl jít, jinak se k tomu nedostanu. Byla to jedna z mála věcí, o kterých jsem nepochyboval a měl takhle jasno.“
Váš učitel na DAMU byl Ladislav Mrkvička. Jaká je první myšlenka, která vám u tohohle jména projde hlavou?
„Jeho pejsek. Jednou jsem ho potkal na Letné a venčil svého pejska. To jsem si uvědomil, že platí, že pes odráží svého majitele, on měl buldoka. Takového masivního, ne vysokého a ne malého, ale buldoka, který se se životem umí prát a to byl přesně pan Mrkvička.“
Po angažmá v Olomouci přišla Ostrava a Pardubice, prolínalo se to nějak?
„Vy to berete rychle. Tři roky v Olomouci, tři roky v Ostravě, což byla docela zajímavá zkušenost tím srovnáním. Já jsem byl v Ostravě šťastný pracovně, ale jako kluk jihočeský jsem si tam nemohl zvyknout a začalo mě to volat zpátky do Čech. Zakotvil jsem na čas i v Pardubicích. Vypadalo to tak, že jsem dostal od Petra Dohnala, ředitele Východočeského divadla, nabídku na hostování do představení Cikáni jdou do nebe a to bylo velmi, velmi úspěšné. Přestože jsem tam potom nenazkoušel už nic, tak to představení se hrálo čtyři nebo pět let. Hráli jsme to i na Kunětické hoře, s velkým úspěchem. Takže já zažil několik lét, myslím jako léto v Pardubicích a rád na to vzpomínám.“
Když mluvím s herci, tak jsou různé varianty toho, jak vlastně ke svojí profesi přistupují a jaký proces potřebují k tomu, aby dosáhli toho, co v té roli dosaženo být má. Jak to máte vy?
„Já už vím, že jsem typ herce, který hodně dlouho při zkouškách našlapuje. Potřebuju si to obšlápnout a vědět, do jakého prostoru vstupuju. A když vím, co je kolem mě, tak se zabydlím. Našlapuji velmi zlehka, snažím se jít na to citem a cit je věc, která se může snadno leknout. Takže jdu pomalu a jsem běžec na dlouhé tratě. Ono vám pak plno věcí chodí samo, když tomu dáte čas.“
Velká filmová událost vloni v červenci byl film Havel. Bylo vcelku jasné, že se tenhle film dostane do několika nominací na Českého lva, bylo jich nakonec čtrnáct. Jak jste se dozvěděl o své nominaci?
„Mám pocit, že vám to normálně zavolají. Že jste nominovaní, kdy se to koná, že se k tomu váže ta a ta povinnost a požádají vás, abyste přišli.“
Jakou otázku jste v souvislosti s rolí Václava Havla ve filmu Havel dostával?
„Jestli a co s ním mám společného. A já na to odpovídám vždycky stejně, nevím. Nemůžu říct nic fundovaně, protože jsem se s ním nikdy nepotkal. To, že jsme oba dva narozeni ve znamení Vah si myslím že nějak hraje roli. Mám pocit, že oba umíme být nesmělí.“
Související
-
Pavel Neškudla: kolegové v divadle mi někdy říkají mazánek
Pavel Neškudla se narodil v Hradci Králové, vyučil se truhlářem. DAMU ukončil absolutoriem na Katedře alternativního a loutkového divadla v roce 2013.
-
V divadle jsem doma, ale před kamerou jsou to nervy
Hostem Záletů je herečka Dagmar Novotná. Ještě před studiem na brněnské JAMU působila v těšínském divadle. Ve Východočeském divadle je od roku 1986.
-
V Pardubicích jsem seděla na židli po Blance Bohdanové, toho jsem si vážila
Jana Janěková je herečka a režisérka, která měla po absolvování státní konzervatoře v Praze své první divadelní angažmá v pardubickém divadle.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.