V Libereckém kraji začalo očkování proti covidu-19. Zatím jen pro zdravotníky

4. leden 2021 10:24

4. ledna začalo očkování zdravotníků, jako první se očkují lékaři a sestry z jednotek intenzívní péče nemocnic v Liberci, Jablonci, České Lípě a Jilemnici a záchranáři. Jak bude očkování probíhat v dalších vlnách, rozhodne vedení kraje 8. ledna po schůzce s řediteli jednotlivých nemocnic.

Primář infekčního oddělení KNL Adam Vitouš se nechává očkovat proti koronaviru

Vakcína dorazila do regionu ve středu 30. prosince 2020, původně to ale mělo být až o den později, proto měla nemocnice připravený očkovací plán od pondělí 4. ledna 2021. Zahájení očkování bránil i technologický postup. Vakcína musela být podchlazena na mínus 73 stupňů Celsia a teprve po zahřátí nad nulu se mohla naředit a postupně aplikovat. Do Liberce dorazilo zatím 195 balení, z kterého se naočkuje 1 170 zdravotníků.

Podle hejtmana Martina Půty (Starostové pro Liberecký kraje) nebude v Libereckém kraji možné v lednu začít očkovat proti covidu-19 zájemce z řad veřejnosti. Vychází z počtu přislíbených dávek vakcíny. Liberecký hejtman na to upozornil v otevřeném dopise, který je adresovaný starostům obcí v kraji.

Čtěte také

Premiér Andrej Babiš (ANO) v neděli 3. ledna uvedl, že na očkování se budou moci od 15. ledna registrovat lidé nad 80 let věku a od 1. února všichni obyvatelé Česka. „V lednu budeme mít v kraji podle informací ministerstva zdravotnictví k dispozici necelých 10 000 vakcín, které by měly být určeny především lékařům a zdravotníkům, zaměstnancům a klientům ústavů sociální péče a dalším potřebným působícím v Integrovaném záchranném systému. Pro veřejnost v této zásilce žádná rezerva není, tato rovnice zatím prostě nevychází. Úplně nejhorší jsou tak v krizové situaci nenaplněná očekávání lidí," uvedl liberecký hejtman v dopise.

Podle něj jen v Libereckém kraji žije 89 000 lidí ve věku nad 65 let a z toho 17 000 lidí je ve věku nad 80 let. Babiš 3. ledna uvedl, že přednost při očkování dostanou zájemci, kteří se léčí s cukrovkou, obezitou, závažným onemocněním plic nebo závažným onemocněním ledvin. Babiš také zopakoval, že Česko má objednáno 15,9 milionu dávek pro téměř 9 milionů lidí. V lednu by do Česka měla doputovat 326 000 dávek v Evropské unii schválené vakcíny od firem Pfizer a BioNTech.

Vytvoření jednotného objednávkového systému považuje sice i Půta za jeden z nutných předpokladů pro úspěšné očkování většiny veřejnosti, vadí mu ale způsob, jakým ho premiér prezentoval. „Bylo by lepší to nejdřív probrat s těmi, co to musí zařídit a až potom mediálně prezentovat," uvedl liberecký hejtman. Podle Půty by měl ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) diskutovat s hejtmany o očkovací strategii v úterý 5. ledna. Strategii podle Půty zatím hejtmani neviděli.

autoři: Jana Švecová , reČRoL | zdroj: ČTK
Spustit audio

Související