V Libereckém kraji začalo očkování proti covidu-19. Zatím jen pro zdravotníky
4. ledna začalo očkování zdravotníků, jako první se očkují lékaři a sestry z jednotek intenzívní péče nemocnic v Liberci, Jablonci, České Lípě a Jilemnici a záchranáři. Jak bude očkování probíhat v dalších vlnách, rozhodne vedení kraje 8. ledna po schůzce s řediteli jednotlivých nemocnic.
Vakcína dorazila do regionu ve středu 30. prosince 2020, původně to ale mělo být až o den později, proto měla nemocnice připravený očkovací plán od pondělí 4. ledna 2021. Zahájení očkování bránil i technologický postup. Vakcína musela být podchlazena na mínus 73 stupňů Celsia a teprve po zahřátí nad nulu se mohla naředit a postupně aplikovat. Do Liberce dorazilo zatím 195 balení, z kterého se naočkuje 1 170 zdravotníků.
Podle hejtmana Martina Půty (Starostové pro Liberecký kraje) nebude v Libereckém kraji možné v lednu začít očkovat proti covidu-19 zájemce z řad veřejnosti. Vychází z počtu přislíbených dávek vakcíny. Liberecký hejtman na to upozornil v otevřeném dopise, který je adresovaný starostům obcí v kraji.
Čtěte také
Premiér Andrej Babiš (ANO) v neděli 3. ledna uvedl, že na očkování se budou moci od 15. ledna registrovat lidé nad 80 let věku a od 1. února všichni obyvatelé Česka. „V lednu budeme mít v kraji podle informací ministerstva zdravotnictví k dispozici necelých 10 000 vakcín, které by měly být určeny především lékařům a zdravotníkům, zaměstnancům a klientům ústavů sociální péče a dalším potřebným působícím v Integrovaném záchranném systému. Pro veřejnost v této zásilce žádná rezerva není, tato rovnice zatím prostě nevychází. Úplně nejhorší jsou tak v krizové situaci nenaplněná očekávání lidí," uvedl liberecký hejtman v dopise.
Podle něj jen v Libereckém kraji žije 89 000 lidí ve věku nad 65 let a z toho 17 000 lidí je ve věku nad 80 let. Babiš 3. ledna uvedl, že přednost při očkování dostanou zájemci, kteří se léčí s cukrovkou, obezitou, závažným onemocněním plic nebo závažným onemocněním ledvin. Babiš také zopakoval, že Česko má objednáno 15,9 milionu dávek pro téměř 9 milionů lidí. V lednu by do Česka měla doputovat 326 000 dávek v Evropské unii schválené vakcíny od firem Pfizer a BioNTech.
Vytvoření jednotného objednávkového systému považuje sice i Půta za jeden z nutných předpokladů pro úspěšné očkování většiny veřejnosti, vadí mu ale způsob, jakým ho premiér prezentoval. „Bylo by lepší to nejdřív probrat s těmi, co to musí zařídit a až potom mediálně prezentovat," uvedl liberecký hejtman. Podle Půty by měl ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) diskutovat s hejtmany o očkovací strategii v úterý 5. ledna. Strategii podle Půty zatím hejtmani neviděli.
Související
-
V Jilemnici se narodilo první letošní dítě v Libereckém kraji, rodiče přijeli do porodnice z Králové
První miminko v Libereckém kraji se na Nový rok narodilo v Jilemnici.
-
Rok 2020 očima reportérů Českého rozhlasu Liberec
Ohlédněte se s námi za právě skončeným rokem, jako ho pro vás všech 365 dní zaznamenávali naši reportéři a reportérky. Výběr připravila Ivana Bernáthová.
-
Sasko zpřísňuje podmínky pro vstup do země, průjezd je ale nadále možný
Kvůli rychlému šíření koronaviru zpřísňuje německá spolková země Sasko od 31. prosince podmínky pro vstup na své území.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Kdo bude novým papežem? Mluví se o 12 možných kandidátech, jeden z nich se narodil na Litoměřicku
-
Papež František zemřel kvůli mozkové mrtvici. Náklady na pohřeb uhradí neznámý dárce
-
Po smrti papeže: František chtěl poslední odpočinek mimo zdi Vatikánu. Konkláve bude bez české účasti
-
U obce Rynholec na Rakovnicku hoří skládka plastů. Hasiči vyhlásili třetí stupeň poplachu