V Liberci jsou po 50 letech k vidění sochy Olbrama Zoubka

20. srpen 2019

V centru Liberce jsou po padesáti letech znovu vystaveny sochy Olbrama Zoubka, který zemřel před dvěma lety ve věku 91 let. Známý je mimo jiné jako tvůrce posmrtné masky Jana Palacha nebo Památníku obětem komunismu na pražském Petříně.

Liberecké náměstí Dr. E. Beneše budou příštích dvanáct měsíců zdobit čtyři zhruba dvoumetrové bronzové postavy z dílny známého sochaře Olbrama Zoubka.

Jedná se o sochy Ifigénie, Klytaimnéstry, Jidáše a Kúra zastupující nejen řeckou mytologii, ale také křesťanství. Zoubkovy sochy podle Ivana Langra za Starosty pro Liberecký kraj odkazují jednak na půlstoletí, které uběhlo od výstavy Socha a město 1969, a jednak, byť neoficiálně, také k demokracii, kterou podle něho jméno sochaře Zoubka musí evokovat každému.

„Jsem rád, že zrovna těsně před jedenapadesátým výročím srpna 1968, padesátým výročím srpna 1969 a třicátým výročím listopadu 1989 tady máme sochy Olbrama Zoubka.“
Ivan Langr, náměstek primátora města Liberce pro kulturu

Současná instalace soch pod širým nebem je připomínkou ve své době zcela jedinečné události v podobě rozsáhlé výstavy Socha a město, která se roku 1969 uskutečnila přímo v centru Liberce. Pamětníci si proto možná vybaví i cementové sochy nazvané „Chodci, kteří se zdraví“ nebo „Otec, matka a syn“, za které Zoubek získal Cenu Matyáše Brauna.

Slavnostní odhalení se uskuteční dnes odpoledne, v úterý 20. srpna od 16:00 hod. před libereckou radnicí za účasti zástupců města, ale také sochařovy dcery, Polany Bregantové. Ta společně s bratrem Jasanem spravuje Nadační fond svých zesnulých rodičů Evy Kmentové a Olbrama Zoubka, který bronzové skulptury před libereckou radnici bezplatně zapůjčil. Podle dřívějších informací je město mělo pojistit na deset milionů korun.

autoři: Lucie Fürstová ,
Spustit audio

Související

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.