V Jilemnici mají senioři taxi za dvacku. Doveze je třeba k lékaři i na poštu

16. říjen 2018

Dostat se do nemocnice, na úřad, do knihovny, na nákup, na autobus či vlak, to je nejen pro seniory a postižené často velký problém. V Jilemnici tomu ale už tak není.

Tamní oblastní charita tam spustila projekt Charitní taxi, kdy klienti za jednosměrnou jízdu platí jen 20 korun. O službu je od začátku rostoucí zájem. Zatím si lze taxík objednat téměř na počkání, ale s přibývající klientelou začne fungovat systém předběžných objednávek. Zájem o charitní taxi určitě stoupne s příchodem zimy, kdy je pohyb po Jilemnici složitější nejen pro seniory.

„Zatím reagujeme i na telefonáty, že klientka zavolá a taxík okamžitě přijede, protože má zrovna volno, nebo jede okolo. Ale mělo by to fungovat tak, že si klient telefonicky na čísle 731 608 525 objedná službu den předem,“ vysvětluje zástupce ředitele Oblastní charity Jilemnice Leona Mohrová.

Charitní taxi je určené i pro maminky a tatínky na mateřské, ale největší zájem je zatím mezi seniorkami se sníženou pohyblivostí. „Reakce jsou zatím naprosto skvělé a všichni jsou rádi, že se mohou dostat tam, kam se normálně dostat nemohou,“ dodává Mohrová.

Charitní taxi jezdí s klienty nejčastěji do nemocnice, ale i na nákupy, ke kadeřnici, na úřady i na hřbitov. Služba zatím funguje v samotné Jilemnici, ale podle Leony Mohrové by ji chtěla charita rozšířit i na okolní obce. Zvláště v těch horských, jako třeba Benecko, by taková služba našla uplatnění.

zdroj: Jaroslav Hoření
Spustit audio

Související

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

Ze světa lesních samot

Koupit

Román klasika české literatury zobrazuje dramatické změny poměrů na česko-bavorském pomezí v posledním čtvrtletí 19. století, kdy ustálený životní řád "světa lesních samot" narušila živelná katastrofa.