Ústavní soud se zastal Lukáše Nečesaného v kauze pokusu o vraždu kadeřnice

Lukáš Nečesaný u soudu v Hradci Králové

Ústavní soud se v úterý zastal Lukáše Nečesaného, který je obžalovaný z pokusu o vraždu kadeřnice v Hořicích na Jičínsku. Mladík si stěžoval zejména na postup Vrchního soudu v Praze. Ten opakovaně do kauzy zasáhl, zrušil odsuzující a poté i zprošťující verdikty Krajského soudu v Hradci Králové. Případ se táhne už šestým rokem.

Soudce zpravodaj Jan Filip uvedl, že usnesením pražského vrchního soudu, který zrušil zprošťující rozsudek královéhradeckého soudu, bylo porušeno ústavně zaručené právo stěžovatele na řádné soudní řízení ve spojení s právem na zákonného soudce.

Stížnost na údajnou podjatost soudců Ústavní soud odmítl

Ústavní soud pak loňské rozhodnutí Vrchního soudu v Praze zrušil. Odvolací soud tak bude muset rozhodnout znovu a držet se nového nálezu Ústavního soudu.

Kauza Nečesaný: Vytáhl poleno a začal mě bít do hlavy, řekla u soudu napadená kadeřnice

03462273.jpeg

Napadená kadeřnice ve čtvrtek u hradeckého krajského soudu opakovaně označila jako útočníka Lukáše Nečesaného, který je v případu obžalován z pokusu vraždy. Hradecký soud se případem, který se stal v Hořicích v únoru 2013, zabývá znovu od středy. Původní pravomocný rozsudek, který Nečesaného poslal na 13 let do vězení, zrušil Nejvyšší soud (NS). Kauzu má na starosti nový soudce.

Zároveň odmítl stížnost Nečesaného na údajnou podjatost soudců. Nečesaný měl pochybnosti o nestrannosti soudců Vrchního soudu v Praze a Nejvyššího soudu.

Lukáš Nečesaný se úterního rozhodování nezúčastnil. Vinu už dříve opakovaně odmítl.

Obhajoba podala ústavní stížnost koncem minulého roku. Advokát Zdeněk Koudelka tehdy označil případ za debakl obecného soudnictví. A uvedl, že rozhodnutím vrchního soudu bylo porušeno Nečesaného právo na spravedlivý proces a na zákonného soudce a že odvolací soud si vynucuje uznání viny soudem prvního stupně.

Za 6 let padlo už 12 verdiktů

V případu už podle informací Ústavního soudu padlo postupně 12 rozhodnutí. Naposledy pražský vrchní soud loni v listopadu znovu zrušil zprošťující verdikt a nařídil, aby krajský soud případ projednal v jiném složení senátu. Dosavadní senát prý nebyl schopen správně hodnotit důkazy.

Případ se stal 21. února 2013 v kadeřnictví v Hořicích na Jičínsku. Podle obžaloby tehdy dvacetiletý student gymnázia Nečesaný udeřil kadeřnici několikrát polenem do hlavy a sebral jí přes 10 tisíc korun z tržby a peněženky. Vážně zraněnou ženu našel její syn, život jí zachránili lékaři královéhradecké nemocnice.

Kadeřnice nejprve Nečesaného jako agresora nepoznala, později ho označila za útočníka. Soudní znalec však uvedl, že má po úrazu hlavy výpadky paměti a nemůže si útok vybavit přesně.

Hradecký soud nejprve Nečesaného poslal na 16 let do vězení, trest mu později pražský vrchní soud snížil na 13 let. Trest pak ale zrušil Nejvyšší soud a rozhodl o propuštění Nečesaného z vězení, kde mladík strávil rok a půl.

Po nových verdiktech se do vězení Nečesaný na půl roku vrátil, ale po dalších rozhodnutích soudů se znovu dočkal propuštění. Nečesaný strávil za mřížemi celkem dva roky, nyní je na svobodě.

Spustit audio
autoři: Vlasta Gajdošíková, Anna Kottová|zdroje: ČTK, iROZHLAS.cz

Související