Trosky obsadily kozy walliserské. Pomáhají s obnovou původního rázu Českého ráje

24. červenec 2020

Stádo horských koz pomáhá na Troskách spásat akáty, které jinak musejí ochránci přírody složitě odstraňovat. Zvířata přispívají i k tomu, aby se kopci sopečného původu vrátil charakter původní pastviny. Další stáda jsou v Českém ráji k vidění i na vrcholu Mužský, kde se pase skot a budou také ve Vyskři.

Čtěte také

U hradu Trosky v Českém ráji chová tamní farmář málo známé plemeno horské kozy. Zvířata kopci pomáhají navrátit charakter původní pastviny, který mívala před sto lety. Spájí hlavně akát, který by jinak museli ochránci přírody složitě odstraňovat. Stáda skotu jsou k vidění i na vrcholu Mužský a začnou se pást také ve Vyskři.
Jak se kozám daří právě na Troskách, to zjišťovala naše reportérka.

Kozy mají pomoct vrátit na Trosky původní ráz krajiny

Na Troskách spásají trávu kozy walliserské, které patří Zdeňku Krejčímu, farmáři z Hrubé Skály. „Kozy walliserské jsou spíš jako divoké kozy, nevadí jim nepřízeň počasí, mají i delší chlupy. Letos tady na Troskách mají o třetinu větší plochu než vloni. Spásají akáty, které by mohly znovu zarůst na už odlesněné části kopce,“ říká farmář.

Vypadají, jakoby hrad strážily...

A jeho slova potvrzuje i ředitel CHKO Český ráj Jiří Klápště. Právě ochranáři se domlouvají s farmáři, aby na vybraných místech kozy nebo ovce chovali. „Jsou tady 3 lokality, na kterých chceme obnovovat charakter pastvin, které tam historicky byly, a spásání nastartuje obnovu těch travních porostů. Týká se to Mužského, Trosek a Vyskře. Na Mužském už je sopečný výchoz kopce odlesněný. Na Troskách se kozy už pásly vloni, letos mají o něco větší plochu. A na Vyskři se od letoška budou také pást kozy a ovce,“ popisuje.

Obnova travních porostů potrvá na odlesněných svazích v Českém ráji několik let. Během nich se tamní krajině postupně vrátí ráz historické pastviny.

autor: Jana Pšeničková
Spustit audio

Související