Startovní čára legendárního závodu je na dohled: Jizerská 50 po pětapadesáté

Moderní i historické skluznice aneb Kdo maže, ten jede

Na 55. ročník Jizerské 50 se chystá kolem 6 tisíc lyžařů. Před závodem je zaměstnává nejen trénink, ale také otázka, jaké vosky na lyže namazat. Jde totiž doslova o alchymii...

Nejmodernější lyže jsou rychlé, krásně barevné a je možné na ně namazat stovky různých vosků. Naopak staré dřevěné ski jsou jednobarevné, v jistém smyslu velmi elegantní a namazat se na ně nedá téměř nic. Na obou typech běžek je ale možné odjet Jizerskou 50. Je to ozkoušené.

Výbava zkušeného běžkařského servismana

Červený, modrý, fialový, růžový... vosků na mazání běžeckých lyží je nepřeberné množství. A vyznat se v tom, jaký a kdy na skluznici nanést, není jednoduché. Skoro by se dalo říct, že jde o alchymii. V jednom ze ski servisů, kde se pracovníci před a během Jizerské 50 ani na chvíli nezastaví, si to ověřila naše reportérka. Některé postupy odtajnil Marek Pazderský, lyžař a majitel ski servisu. Lyže se tam mažou celou sezonu, teď jich tu stojí opřených o stěnu mnohem víc než obvykle.

Kavalír Jizerské 50

David Kavalír je podnikatel a také dobrovolný horský záchranář. Pochází z Frýdlantska, ze severního úbočí Jizerských hor, na lyžích se tak skoro narodil. Jeho vášeň pro historické lyže je silná, ve své garáži má mnoho párů starých ski, bambusových hůlek, ale také koutek s dílnou na domácí opravy vázání a potrhaných kroužků od hůlek.

Proč se David Kavalír rozhodl jezdit náročný závod na starých lyžích, které se dají namazat maximálně parafínem? Kde shání a získává historické lyže, hůlky a další vybavení? A jak funkční je dobové oblečení, ve kterém padesátikilometrový závod absolvuje? Poslechněte si v posledním díle seriálu.

Spustit audio

Nejnovější zprávy

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.