Splývej, nebo zemřeš. Zkušený potápěč radí, jak se neutopit

Léto a koupání patří k sobě. Jaká bezpečnostní pravidla u vody dodržovat se moderátor Jakub Marvan ptal zkušeného potápěčeme Jaroslava Kočárka.

Když jdou lidé plavat, nebo se jdou potápět, tak by podle Jaroslava Kočárka, který jako potápěč působí i v Integrovaném záchranném systému, určitě neměli pít alkohol, protože pak ztrácejí pud sebezáchovy. Hlavní problém ale vidí v tom, že když se lidé při koupání „napijí vody", propadnou panice a začnou mávat rukama.

„Hlavně nezvedat ruce, protože když je zvednu, tak zajedu pod hladinu úplně jednoduše. Pak už je to samozřejmě problém, protože hladina na nás tlačí a tlačí, propadáme se dolů a spadneme až na dno. A my pak, v rámci IZS, jezdíme a vyhledáváme,“ přiblížil zkušený potápěč.

Profesionální potápěč Jaroslav Kočárek a moderátor Jakub Marvan

Nejlepší je podle něj nemáchat rukama, lehnout si na hladinu a dýchat. Volat o pomoc je v tu chvíli prý většinou zbytečné, protože v blízkosti nebývá nikdo, kdo by mohl pomoct. Stejnou metodu doporučuje třeba i v případě, že plavec dostane křeč.

„Lehnu na záda a dýchám. Udrží mě to, i kdybych měl křeče na obou nohou. Já ty nohy nepotřebuju, já jenom ležím a dýchám. A tím jak dýchám, tak si ten vak, ty naše plíce, nafukuju. A zůstávám na hladině. Křeče odezní a já můžu plavat dál, aniž bych způsoboval nějakou paniku,“ pokračoval Jaroslav Kočárek.

A co dělat, když někoho vidíme se topit? Podle Jaroslava Kočárka je důležité se rychle rozhodnout a jednat, protože může jít o vteřiny. „Jsem-li tam sám, tak se samozřejmě vystavuji riziku. Prostě jedu a neřeším, jak k němu mám přistupovat. Když budu přemýšlet, tak se žádná první pomoc na té vodě neodehraje,“ nastínil potápěč. Pokud je u krizové situace víc lidí, tak ostatní mají volat záchranku.

Kromě rad, jak se zachránit, Jaroslav Kočárek vyprávěl i  o letních potápěčských táborech,  a poradil, jak trénovat zadržování dechu, nebo kde se dá v Libereckém kraji dobře potápět. Poslechněte si záznam rozhovoru.

autoři: Jakub Marvan , reČRoL
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.