Splývej, nebo zemřeš. Zkušený potápěč radí, jak se neutopit
Léto a koupání patří k sobě. Jaká bezpečnostní pravidla u vody dodržovat se moderátor Jakub Marvan ptal zkušeného potápěčeme Jaroslava Kočárka.
Když jdou lidé plavat, nebo se jdou potápět, tak by podle Jaroslava Kočárka, který jako potápěč působí i v Integrovaném záchranném systému, určitě neměli pít alkohol, protože pak ztrácejí pud sebezáchovy. Hlavní problém ale vidí v tom, že když se lidé při koupání „napijí vody", propadnou panice a začnou mávat rukama.
„Hlavně nezvedat ruce, protože když je zvednu, tak zajedu pod hladinu úplně jednoduše. Pak už je to samozřejmě problém, protože hladina na nás tlačí a tlačí, propadáme se dolů a spadneme až na dno. A my pak, v rámci IZS, jezdíme a vyhledáváme,“ přiblížil zkušený potápěč.
Nejlepší je podle něj nemáchat rukama, lehnout si na hladinu a dýchat. Volat o pomoc je v tu chvíli prý většinou zbytečné, protože v blízkosti nebývá nikdo, kdo by mohl pomoct. Stejnou metodu doporučuje třeba i v případě, že plavec dostane křeč.
„Lehnu na záda a dýchám. Udrží mě to, i kdybych měl křeče na obou nohou. Já ty nohy nepotřebuju, já jenom ležím a dýchám. A tím jak dýchám, tak si ten vak, ty naše plíce, nafukuju. A zůstávám na hladině. Křeče odezní a já můžu plavat dál, aniž bych způsoboval nějakou paniku,“ pokračoval Jaroslav Kočárek.
A co dělat, když někoho vidíme se topit? Podle Jaroslava Kočárka je důležité se rychle rozhodnout a jednat, protože může jít o vteřiny. „Jsem-li tam sám, tak se samozřejmě vystavuji riziku. Prostě jedu a neřeším, jak k němu mám přistupovat. Když budu přemýšlet, tak se žádná první pomoc na té vodě neodehraje,“ nastínil potápěč. Pokud je u krizové situace víc lidí, tak ostatní mají volat záchranku.
Kromě rad, jak se zachránit, Jaroslav Kočárek vyprávěl i o letních potápěčských táborech, a poradil, jak trénovat zadržování dechu, nebo kde se dá v Libereckém kraji dobře potápět. Poslechněte si záznam rozhovoru.
Související
-
Plánujete dovolenou a nevíte, kdo vám pohlídá psa? Jak fungují psí hotely
Při odjezdu na dovolenou musejí lidé občas řešit, kam umístí svého domácího mazlíčka, kterého nemůžou vzít s sebou. Jednou z možností je ubytovat ho v psím hotelu.
-
Liberečtí malíři plánují výstavu děl, která vytvoří ve spolupráci s umělou inteligencí
Umělá inteligence nemusí pro výtvarníky znamenat strašáka. Malíři ze skupiny Procesisté tvoří obraz plný fantastických krajin, vycházející z námětů, které AI vygenerovala.
-
Kempy v Libereckém kraji mají téměř naplněnou kapacitu. Najdou se ale místa pro stanování
Kempy v Libereckém kraji jsou téměř zaplněné rekreanty. Ubytování v chatkách lze najít většinou jen v případě, že někdo svoji rezervaci zruší.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.