Slané ženy fotomodelkami. Koupí kalendáře můžete pomoct pacientům s cystickou fibrózou

Pomoci dětem nemocným cystickou fibrózou se rozhodly stejně postižené dospělé ženy. Už popáté se staly modelkami v charitativním kalendáři – pro letošní rok je jeho autorem světoznámý fotograf Robert Vano.

Kalendář si můžete koupit v kině Varšava

V libereckém kině Varšava si dnes 24. ledna můžou lidé koupit nový kalendář a vydražit snímky krásných žen, které ve skutečnosti nejsou fotomodelkami, ale pacientkami se vzácným onemocněním – s cystickou fibrózou.

Kalendář Slané ženy 2019

„Kalendář má ukázat, že i z těžce nemocných pacientů můžou vyrůst krásné ženy, které se snaží užívat si života a žít naplno,“ říká „slaný muž“ Jan Mihule a pokračuje: „S cystickou fibrózou jsem se narodil, snažím se s ní bojovat a žít už 37. rok.“

„Život se neměří počtem nádechů a výdechů, ale počtem krásně strávených chvil.“
Kristýna, 19 let, pacientka s cystickou fibrózou

Několikahodinové každodenní inhalace

Proč se dětem nebo ženám s cystickou fibrózou dává přívlastek „slané“? „Pojmenování poukazuje nejenom na slaný pot, těmi hlavními problémy jsou, že jsou zasažené dýchací orgány – plíce, kde se tvoří hustý hlen, a tak ztratí samočisticí schopnost. Je potřeba dodržovat náročný režim inhalací, rehabilitací a čištění plic,“ vysvětluje Mihule. Cystická fibróza je nevyléčitelná, dědičná nemoc, která postihuje dýchací a trávicí ústrojí a projevuje se mimo jiné i výrazně slaným potem.

Kalendář Slané ženy je v pořadí už pátý, spolek Zachraňme kino Varšava ho podpořil už dvakrát, říká Ondřej Pleštil: „S touto akcí mě oslovil spolužák z gymnázia Honza Mihule, je to osvětová činnost, aby se lidé o té vzácné chorobě dozvěděli.“

V kalendáři nechybějí ani životní motta, která dokážou člověka inspirovat nebo donutit k zamyšlení

Všichni, kteří se podíleli na tvorbě kalendáře, pracovali bez nároku na honorář, říká Jan Mihule: „Výtěžek z kalendáře použije Klub nemocných cystickou fibrózou na příspěvky na inhalátory, doplatky na léky a další pomoc.“ Pod každou fotografií je i motto. „Myslím, že nejen pacienti s cystickou fibrózou, ale i pacienti, kteří bojují s nějakou závažnou nemocí, vědí, že v životě jsou věci důležité a méně důležité, kvůli kterým nemá cenu se rozčilovat,“ uzavírá Mihule.

Kalendář Slané ženy od Roberta Vana je ke koupi na webových stránkách Klubu nemocných cystickou fibrózou.

autor: Lucie Fürstová

Související