Ruprechtická kalvárie ke kapličce U obrázku volá po opravě. Prošli jsme se po ní s restaurátorem
Blíží se Velikonoce, kdy si připomínáme ukřižování Ježíše. To zobrazují tak zvané křížové cesty, které lemují farní zahrady nebo okolí kostelů. Ne všechny jsou ale v takovém stavu, jaký by si zasloužily. To je i případ kalvárie ke kapličce U obrázku v libereckých Ruprechticích.
Psal se rok 1807, když někdejší rychtář Georg Wöber nechal postavit kamennou kalvárii v libereckých Ruprechticích. Mělo to být poděkování za uzdravení vodou z tamní studánky.
Později ke kamennému sousoší, které zobrazuje ukřižovaného Ježíše, přibyla známá kaplička U obrázku. Vede k ní křížová cesta, která, stejně jako zmíněná kalvárie, volá po razantní opravě.
Situaci mapovala reportérka Jana Švecová, která se na cestu lemovanou 14 kapličkami s výjevy ukřižování, vydala s restaurátorem Jiřím Bláhou.
Související
-
Kříž u ruprechtického kostelíka musel pod plachtu. Poutní místo včetně zázračné studánky čeká obnova
Chátrající sousoší kalvárie nad půvabným kostelíkem Matky Boží U Obrázku v Liberci Ruprechticích se opravy dočká ještě letos. O jeho záchranu lidé už dlouho usilovali.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.