Retro v bílé stopě! Žádné moderní vybavení, Jizerskou 50 jezdí David Kavalír stylově

Start v pořadí 52. Jizerské 50 se blíží. Do hlavního, nedělního závodu nastoupí tisíce lyžařů. Většina z nich s nejmodernějším sportovním vybavením a v termo oblečení. Do stop 21. století ale vyrazí také běžkaři ze století minulého. Na starých dřevěných lyžích, s bambusovými hůlkami a s nepostradatelným motýlkem na krku.

„Běžky, na kterých právě jezdím, jsem našel u popelnic,“ říká o svých lyžích David Kavalír a pokračuje: „Slíbil jsem jim, že s nimi Jizerskou padesátku ještě někdy objedu. Stalo se tak nejednou, zjistil jsem, že se na nich cítím líp než na moderních.“

„Prvních pětadvacet kilometrů si užívám a dalších pětadvacet bojuju.“

David Kavalír má lyžařské vybavení – ale i oblečení – jak z dob Hanče a Vrbaty, potažmo jak z časů lyžníků hraběte Harracha, jak si můžete poslechnout v reportáži.

„Když to staré oblečení nasákne vodou, hrozně to ztěžkne. Od Smědavy dál mám vše dvojnásobné,“ popisuje závodník s úsměvem a dodává: „I lyže začnou nasávat vodu. Prvních pětadvacet kilometrů si užívám a dalších pětadvacet bojuju.“ Pro letošní Jizerskou 50 si David Kavalír – stejně jako v minulých letech – stanovil limit pět hodin. Zatím se mu ho vždycky podařilo splnit.

David Kavalír při jedné z pauz na trati Jizerské 50

Související