První vlak v Evropě bez strojvedoucího. Jezdí z Kopidlna do Dolního Bousova v Českém ráji

Výrobce dopravní zabezpečovací techniky AŽD Praha dnes na trati Kopidlno - Dolní Bousov na pomezí Královéhradeckého a Středočeského kraje zahájil jako první v Evropě oficiálně provoz autonomního vlaku na takzvané širé trati. Protože legislativa neumožňuje provoz zcela bez obsluhy, je i v autonomním vlaku strojvedoucí, který ale na jízdu mezi stanicemi pouze dohlíží.

Náklady projektu byly asi 320 milionů korun. Z nich 120 milionů korun na vývoj a postavení autonomního vlaku poskytla Evropská unie v projektu Europe's Rail. Zbylých 200 milionů investovala AŽD do opravy trati, zajištění přejezdů a dalších technologií na trati.

"Intenzivní vývojové práce se odehrály v posledních třech letech," řekl ČTK generální ředitel AŽD Zdeněk Chrdle. V pravidelném provozu s cestujícími vyjede vlak poprvé o víkendu 5. a 6. dubna. Pak souprava řízená technikou pojede do začátku října o dalších čtyřech vybraných víkendech a dva týdny o letních prázdninách. Autonomní vlak je podle AŽD technologickou revolucí na železnici. "Cestující znají vlaky bez strojvedoucích ze zahraničí, ale vždy jezdí v uzavřených koridorech mezi ploty, v tunelech a podobně. Ovšem provoz autonomního vlaku na trati, kde jsou železniční přejezdy a v kolejišti mohou nastat nečekané situace, je v Evropě průlomovou inovací," uvedl Chrdle.

Postavení autonomního vlaku podle ministra dopravy Martina Kupky (ODS) řadí Českou republiku mezi lídry vývoje v železničním průmyslu v Evropě i ve světě. Technologie autonomního vlaku by se podle něj měla v budoucnu uplatnit především na lokálních tratích, kde by provoz úsporou personálních nákladů značně zlevnila. Výstupy a zkušenosti z projektu, jehož technologie je přenositelná i na další tratě, jsou otevřené také pro další železniční společnosti v Evropě.

Na provoz EDITY bude strojvedoucí jen dohlížet

Autonomní vlak nazvaný EDITA vznikl modernizací motorového vozu 810.111. Cestující bude vozit ve zrekonstruovaném vagonu řady 010. Oba vozy pocházejí ze 70. let minulého století. Vlak má kamery a laserové senzory, které snímají okolí, měří vzdálenosti a mapují terén. Aktuální data z kamer a senzorů pro autonomní řízení budou moci cestující sledovat na displejích ve voze. Trať je pokryta systémy a sítěmi ETCS, 5G a GSM-R. Protože legislativa neumožňuje provoz vlaku zcela bez obsluhy, je v autonomním vlaku strojvedoucí. Vlak neovládá z klasického stanoviště, na jízdu jen dohlíží z tzv. dohledového pracoviště. "V případě jakéhokoliv problému bude moci kdykoliv zasáhnout a soupravu okamžitě zastavit nouzovým tlačítkem," uvedla AŽD. Čtyřiadvacet kilometrů dlouhou trať zvanou Kopidlnka na pomezí Královéhradeckého a Středočeského kraje koupila AŽD v roce 2016 jako nevyužívanou od státu pro své potřeby a experimenty. Pravidelný provoz na trati skončil v roce 2010, v sobotu jej AŽD jízdami autonomního i dalších vlaků obnoví. "Budeme jezdit na vlastní komerční riziko. Jízdenku za 50 korun si cestující koupí ve vlaku," řekl Chrdle.

Jízdní řád autonomního vlaku počítá s třemi páry vlaků denně s odjezdy z Kopidlna v 08:15, 12:11 a 16:11. Pro nadcházející první víkend AŽD dopravu posílí na pět párů vlaků, a to tři v celé délce tratě Kopidlno - Dolní Bousov a zpět a dva v úseku Kopidlno - Dětenice a zpět. Mezi Kopidlnem a Dolním Bousovem je dopravna v Dětenicích a sedm zastávek. O dalších víkendech a státních svátcích od dubna do října a denně v červenci a v srpnu, kdy autonomní vlak nepojede,  dopravu tří párů vlaků na Kopidlnce zajistí běžné motorové vozy.

autoři: Radek Duchoň , reČRoL | zdroj: ČTK

Související