Playfight: Sebepoznávání bez limitů
Slyšeli jste někdy o playfightu? Je to kombinace sportovního zápasu, hry a skupinového sebepoznávání na pomezí bojových umění, úpolových sportů a skupinových seberozvojových technik.
Někdejší judista Martin Masák s tanečníkem a hercem Tomášem Wortnerem přinesli playfight i do Liberce. O aktivitě na hranici zápasu a hry s nimi mluvil redaktor David Hamr.
Úpolový sport nebo zkráceně úpol nebo moderně bojový sport (anglicky: Combat Sport) je tělesné aktivita, při kterém dochází ke kontaktu s protivníkem. V přímém kontaktu se usiluje o překonání soupeřova odporu nebo o jeho přemožení. Konfliktní situace řeší sebeobrana.
Zdroj: Wikipedie
„Já začnu tím, co to není. Není to ani sport ani bojové umění. Je to seberozvojové setkání, kdy se lidé potkají nejenom slovem ale i neverbálně v primární situaci hry - zápasu a zjišťuji, co se v té situaci plné energie vlastně děje,” říká Tomáš Wortner z Brna, který koncept Playfightu vymyslel. Zájem o bojová umění, zkušenost s praktikováním jógy a pohybového divadla ho přivedlo k myšlence uskutečnit sebezkušenostní setkání, která by jejich účastníkům přinesla autentickou možnost sebepoznání v situacích bezpečné konfrontace s ostatními.
Koncept „bojové hry“, playfightu, vznikl v Brně, rychle si ale získal nadšené příznivce i v jiných městech. To je i případ Martina Masáka, který přinesl Playfight do Liberce.
„Já jsem vlastně dělal mnoho let judo, tam je hodně boje, ale chyběla mi tam ta hravost, bylo tam hodně rivality, byl to sport a mě na tom playfightu zajímal hlavně ten přesah,” vysvětluje někdejší judista Martin Masák svoji motivaci k zájmu o Wortnerův koncept a jeho propagaci v Liberci.
Na rozdíl od sportovního zápasu nebo jiných bojových her je playfight zcela bez vstupních omezení. A k čemu je playfight vlastně dobrý? Podle Martina Masáka vede k lepšímu sebepoznání fyzických a interpersonálních vlastností i osobních limitů účastníků. V Liberci už proběhlo několik „playfightových” setkání, to poslední koncem ledna, další se chystá na neděli 23. února.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.