Plán českolipské radnice na přeměnu bývalé pojišťovny na centrální úřadovnu se stává skutečností. Obyvatelé města i okolních obcí by se jí měli dočkat na podzim 2023

Českolipská radnice uzavřela smlouvu se stavební firmou, která přebuduje bývalý palác České pojišťovny na centrální úřadovnu
Českolipská radnice uzavřela smlouvu se stavební firmou, která přebuduje bývalý palác České pojišťovny na centrální úřadovnu. Projekt v průběhu příprav značně podražil, protože zhruba třicet let stará stavba potřebuje nákladnější zásahy, než město původně předpokládalo.
V České Lípě by se v roce 2023 měli lidé dočkat nové centrální úřadovny. Město uzavřelo smlouvu se stavební firmou a úředníci se postupně připravují na stěhování z různých budov ve městě do někdejšího sídla České pojišťovny z 90. let 20. století.
Hlavním cílem celého projektu je soustředění všech přepážkových úřadů na jedno místo. V současnosti jsou úředníci umístění v budovách českolipské radnice a několika dalších domech po městě. Pro občanské průkazy, pasy nebo na registr vozidel lidé chodí do úřadovny v Děčínské ulici, řidičská oprávnění se vydávají u vodního hradu, ta živnostenská zase na třídě Jindřicha z Lipé.
Málokde se přitom dá snadno zaparkovat a to je problém pro lidi, kteří přijíždějí vyřídit své záležitost z okolních obcí. Budova bývalé pojišťovny v ulici U Synagogy nabídne blízkost rozsáhlého parkoviště, dostupnost MHD a hlavně je od začátku určená pro moderní přepážkový provoz.
Samozřejmostí byla už v době její stavby bezbariérovost. Uvnitř je rozsáhlé atrium, které ve dvou patrech, spojených honosným schodištěm a výtahy, obklopují pracoviště původně pojišťovacích a v budoucnu městských úředníků. Těch by tam mělo pracovat přibližně 60 a přestěhovat do nového by se měli zhruba za rok.
Ve výběrovém řízení na adaptaci budovy vyhrála tamní stavební firma s nabídkou 85 a půl milionu korun. Podle mluvčí radnice Kristýny Brožové je částka nepatrně nižší, než byl předpoklad. Je ale nutné zdůraznit, že úplně původní odhad vedení města hovořil o zhruba třikrát nižší sumě.
Vzhledem k ne úplně dobrému stavu budovy a rostoucím cenám materiálu i práce, projekt postupně nabobtnal. Svou roli sehrály také dodatečně přidané systémy pro hospodaření s dešťovou vodou a sluneční elektrárna, která bude pokrývat části paláce, které mají plochou střechu. Tím by se ale mohly zase částečně snížit provozní náklady
Budova je v historickém centru města svými tvary poměrně výrazná. Redaktor Českého rozhlasu měl před několika lety možnost vidět původní plány stavby z 80. let 20. století; Podle výkresů měla pojišťovna vypadat „klasičtěji": Fasáda měla mít tradiční tvary s náznaky sloupoví a dalšími historizujícími prvky.
S politickými změnami po sametové revoluci ale přišla také změna vkusu investorů reprezentačních paláců bank a pojišťoven a plány českolipské pobočky České pojišťovny se výrazně proměnily. Zatímco severní trakt dostal z nařízení památkářů relativně nenápadný vzhled, jižní veřejnou polovinu architekti pojali jako bohatě prosklený klín ve tvaru trojúhelníku obložený obkladem napodobujícím mramor. Postupem let ho velká část opadala a v posledních zhruba osmi letech budova zeje prázdnotou. Město Česká Lípa dům koupilo v roce 2019 za 18 milionů korun.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
ONLINE: Střela z ruského útoku na Kyjev měla podle Zelenského díly i z USA. Vyšetřování pokračuje
-
ŽIVĚ: Pardubice hrají v pátém finále s Kometou Brno 0:3. Radiožurnál Sport vysílá přímý přenos
-
Řez na ministerstvech a Úřadu vlády. Padli čtyři státní tajemníci, půlka z nich neobstála v konkurzu
-
‚Připravte hrobku.‘ Místo odpočinku papeže nabízí jesličky Ježíše. Na srpnové výročí založení tu sněží