Pátek: Na půdě nám straší

Straší vám doma? Nebo je to jen výmysl našeho mozku? Věříte, že se můžou na některých místech objevovat lidé, kteří tam žili před několika desítkami, stovkami let nebo jsou to pro vás spíš hloupé povídačky, které se mezi lidmi vypráví? Stalo se vám někdy, že jste slyšeli nevysvětlitelné zvuky, přesouval se vám nábytek a dodnes si to nedokážete vysvětlit?

Nejlepší je bydlet v paneláku, tam člověk všechny zvuky přisuzuje sousedům. Horší je, když vyjedeme na chatu nebo bydlíme v rodinném domku. Těžko si někdy dokážeme vysvětlit zvuky, které se ozývají z půdy a s železnou pravidelností se opakují, i když jsme podkroví prošli křížem krážem. Nebo najdeme věci jinde, než kde jsme je nechali. Je to naše zapomnětlivost a bujná fantazie nebo věříte na nějakou energii, duši, přízrak, který je s konkrétním místem spojený a čas od času dá o sobě vědět? Stalo se vám to někdy?


Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.