Ohroženým rysům se v Krkonoších daří - vyvedli mláďata
Rys ostrovid má v Krkonoších příznivé podmínky pro život. Podle ochránců přírody tam může žít až šest těchto kočkovitých šelem. Důlazem toho, že se jim v tomto prostředí opvadu daří je to, že už dokonce vyvedli mladé.
Rysi vyvedli v Krkonoších minimálně dvě koťata. „Jedno viděl lesník na české straně hor, fotopast zachytila i odrostlejší mládě na polské straně,“ říká Radek Drahný, jeden ze správců KRNAP.
V Krkonoších zachytila fotopast rysa před sedmi lety, od té doby ho viděla řada lidí i na vlastní oči. Podle Radka Drahného ze Správy Krkonošského národního parku ale zahlédnout rysa není jednoduché: „Lidé se rysa bát nemusejí, je to velmi plaché zvíře.“
Největší evropská kočkovitá šelma nevyhledává kontakt s člověkem a hájí si své teritorium. „Už odmala, když se narodí mláďata, tak na vás budou prskat a nedovolí vám se přiblížit," říká zooložka Petra Bolechová.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Čínská média vyzdvihovala návštěvu Okamury jako obrat české politiky, přibližuje politolog
-
Brněnská senzace. Fotbalisté Zbrojovky na úvod zaskočili Spartu, favorita z Letné porazili 3:1
-
Národnímu muzeu nelze věřit, zní z Bílého domu. Trump před něj nařídil dát varování o nepřesnostech
-
Požár lesa ve Velharticích je pod kontrolou. Desítky hasičů ho dohašují, platí třetí stupeň poplachu