Odpad jako design a umění, to je motto nové výstavy v Galerii N. Ta představuje díla z desek z recyklovaného textilu

8. prosinec 2024 14:30

V jablonecké Galerii N jsou k vidění díla výtvarníka Martina Hofmana. Vyrobená jsou z unikátního deskového materiálu z recyklovaného textilu, který vyvinuli na liberecké univerzitě.

Různě velké instalace jsou v galerii důmyslně nasvícené a podsvícené. Podle umělce Hofmana bylo důležité, že je materiál možné prosvítit.

Recyklovaný textil a světlo

„Moje dosavadní tvorba byla se světlem. Bylo to pro mě stěžejní, a když jsem viděl ten materiál poprvé, tak jsem věděl, že pokud to půjde udělat v nějaké rozumné tloušťce, tak to budu moct prosvítit a budu moct experimentovat jak s barevností toho textilu, tak s barevností toho světla,“ uvedl výtvarník.

Materiál vyvinuli na TUL

„Všechno to začalo zhruba před dvěma lety. Měl možnost se seznámit s Pavlem Hendrichovským, což je předseda družstva Diakonie Broumov, který zpracovává textilní odpad. Denně odvážejí čtyři tuny na skládku, prostě pro to není uplatnění. No a on měl takové přání pro nás, abychom mu vyvinuli pokud možno nějakou pevnou desku,“ přiblížil vznik materiálu Roman Knížek, vedoucí Katedry hodnocení textilií na Technické univerzitě v Liberci.

„Bundu vezmeme, včetně těch zipů, knoflíků a všeho, a celé to rozdrtíme. A pak, když to hodně zjednoduším, tak to smícháme s pryskyřicí,“ zjednodušeně vysvětlil Knížek, jak se nový materiál ze starého textilu vyrábí.

Výstava s názvem Recyklus potrvá v jablonecké Galerii N do 20. prosince letošního roku.

autoři: Tomáš Mařas , reČRoL
Spustit audio

Související