Od poloviny ledna vysílá Český rozhlas Liberec také v DAB+
15. ledna provedl Český rozhlas změny v digitálním vysílání. Ty znamenají úpravu a optimalizaci obsahu multiplexu ČRo DAB+. Přijímat ho může víc než 80 % obyvatel České republiky. Sítě je rozdělená na dva bloky, pro Čechy a Moravu (kmitočtové bloky 12C a 12D). S tím souvisí i zařazení vysílání Českého rozhlasu Liberec do tohoto multiplexu.
„Digitální vysílání DAB+ je jednou z priorit Českého rozhlasu, a tak je po zlepšení pokrytí z minulého roku dalším logickým krokem rozšíření programové nabídky a zařazení dalších regionálních stanic,“ uvedl generální ředitel Českého rozhlasu René Zavoral.
Celoplošné stanice Český rozhlas Radiožurnál, Český rozhlas Dvojka, Český rozhlas Vltava a Český rozhlas Plus a stanice Radio Wave, Rádio Junior, Český rozhlas D-dur, Český rozhlas Jazz, Rádio DAB Praha a Rádio Retro jsou zařazené v obou blocích. Stanice je možné digitálně poslouchat po celém území Česka.
Český rozhlas Liberec je zařazený v bloku 12C pro území Čech.
Signál všech stanic je šířen s využitím standardu DAB+ s nejmodernějším kódováním HE-AAC a zvýšeným zabezpečením FEC 2A včetně doprovodných multimediálních dat, textů a grafiky.
Vzhledem k naplnění celkové kapacity multiplexu „ČRo DAB+“ i nadále pokračuje spolupráce s provozovatelem TELEKO.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.