Obec na Semilsku se pyšní tisíciletou lípou s titulem Strom roku 2015

16. říjen 2017
Na cestách

Tisíciletá lípa, hřbitov s kostelem svatého Vavřince, Krucifix na návsi nebo Socha Panny Marie u polní cesty, víte o jaké obci je řeč? To je malebná obec na Semilsku, hádejte….

Jméno obce pochází od staročeského slova tat, tj. zloděj, jméno vesnice se tak vykládá jako místo, kde jsou biti zloději. Obec je proslulá velkým počtem muzikantů a zpěváků, místní Půlnoční mše vánoční, kterou připravují občané obce a okolí, se již stala tradicí.

Nedaleko na tzv. Lužickém zlomu se nachází hora Kozákov, známé výletní místo. Jelikož obec leží v těsné blízkosti Českého ráje, je ideálním místem ke strávení klidné, ale zároveň aktivní dovolené.

Stromem roku 2015 se stala tamní tisíciletá lípa. U příležitosti oslav Dne stromů v roce 2015 byl vyhlášen výsledek ankety Strom roku. S více jak 11 tisíci hlasy zvítězila právě tamější tisíciletá lípa a reprezentovala Českou republiku v anketě Evropský strom roku.

A teď už víte, že správná odpověď je Tatobity.

Tatobity - tisíciletá lípa
autoři: Tomáš Beneš , Marcela Augustová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.