Nevšední podobu letohrádku Hvězda dal rakouský arcivévoda a místodržitel v českých zemích Ferdinand II. Tyrolský
Oboru nedaleko Bílé hory později zvanou Hvězda založil ve 30. letech 16. století český král Ferdinand I. Původně sloužila pro královské hony a slavnosti. Lovecký letohrádek se v oboře začal stavět v roce 1555 a je to architektonicky cenná perla zaalpské renesance.
Nevšední podobu mu dal rakouský arcivévoda a místodržitel v českých zemích, Ferdinand II. Tyrolský, druhorozený syn Ferdinanda I. a Anny Jagellonské. Podle arcivévodova návrhu vznikla dvoupatrová stavba na půdorysu šesticípé hvězdy.
Ferdinand Tyrolský byl vzdělaný muž, znalec umění a milovník alchymie, a snažil se do stavby vetknout principy harmonie, proporcí, symetrie a číselnou symboliku. Klenby v přízemí byly opatřeny vynikající štukovou výzdobou, první v zaalpských zemích.
V první polovině 18. století byla Hvězda poničena pobytem vojsk, pak letohrádek z pokynu Josefa II. sloužil bezmála sto let jako muniční skladiště. Naštěstí se dochoval do dnešních dob v poměrně dobrém stavu.
Koncem minulého století prošel rozsáhlou rekonstrukcí a dnes v něm můžete najít zajímavé expozice. Jedna se týká například bitvy na Bílé hoře, která se odehrála nedaleko.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
![ze_světa_lesních_samot.jpg ze_světa_lesních_samot.jpg](https://liberec.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_3x2_mobile/public/images/30211a0c09767f56cedafa33e6481497.jpg?itok=KWqo-X-T)
![](https://liberec.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_1x1_mobile/public/images/1cbf078c2113e4a20ba2b4185c2821e2.jpg?itok=FkhfJLo4)
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.