Nejen vážná zranění, ale čas od času i humorné zásahy, to je letní náplň práce horských záchranářů

7. červenec 2020

Záchranáři na českých horách za sebou od začátku prázdnin mají už desítky výjezdů. Nejsou to ale jenom úrazy. Stane se, že se v lese při hledání hub pohádají manželé…i takové zásahy záchranáři znají.

Čtěte také

Horská služba očekává letos v létě víc turistů než obvykle. Záchranáři se všemi svými lany, karabinami a zdravotnickými pomůckami jsou na všech letních stanicích v pohotovosti a ve střehu. Jejich náplní práce jsou ale nejen vážná zranění, ale čas od času i humorné zásahy. Kuriózními případy bývají už tradičně takzvané hledačky, kdy se ztratí houbaři, respektive se někdy ani vlastně neztratí. To se třeba manželský pár pohádá, jeden z manželů už je dávno doma a ten druhý po něm v horách vyhlásí pátrání. Jeden takový, při kterém vzlétl i vrtulník, popsal záchranář Martin Dyntr, poslechněte si to.

Vůz horských záchranářů zevnitř
autor: sas
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.