Nedělní Noční linka: Den vzniku samostatného československého státu - státní svátek

27. říjen 2019

Jak chcete prožít pondělní sváteční den? Je pro vás dnem výjimečným? Chystáte se navštívit vzácná místa, kam se v jiné dny není možné podívat? Máte třeba sraz s přáteli a chystáte se prožít příjemný svátečně-odpočinkový den? Jak vnímáte historii vzniku samostatného československého státu? Znáte naši historii?

28. října 1918 zahájila v Ženevě delegace Národního výboru vedená Karlem Kramářem jednání s představitelem protirakouského zahraničního odboje Edvardem Benešem o vytvoření a podobě samostatného československého státu. Mimo jiné dospěli k dohodě, že nový stát bude republikou a prezidentem se stane Masaryk.

Téhož dne kolem 9. hodiny ranní se vydali Antonín Švehla a František Soukup jménem Národního výboru převzít Obilní ústav v Praze, aby zabránili odvozu obilí na frontu, a nechali zaměstnance ústavu přísahat věrnost nově vznikajícímu státu. Poté se rozšířila zpráva o uznání podmínek míru Rakousko-Uherskem.

Podmínky obsahovaly i uznání autonomie národů Rakousko-Uherska, které si lid vyložil jako uznání nezávislosti.

Večer 28. října vydal Národní výbor první zákon, zákon o zřízení samostatného státu československého, a poté bylo ještě zveřejněno provolání Národního výboru „Lide československý. Tvůj odvěký sen se stal skutkem ..."" Pod oběma dokumenty byli podepsáni Antonín Švehla, Alois Rašín, Jiří Stříbrný, Vavro Šrobár a František Soukup - později zvaní „Muži 28. října".

Spustit audio