Na přelomu 18. a 19. století nastala éra strojové výroby krajek a záclon. Po světě je proslavily Letovice
Výroba krajek má v Česku dlouhou tradici, dobře ji můžeme vystopovat například v Letovicích na Blanensku. V tamní manufaktuře se původně vyrábělo lněné, později bavlněné zboží.
Na přelomu 18. a 19. století nastala éra strojové výroby krajek a záclon, které Letovice proslavily po celém světě. Povolání krajkářů bylo náročné, zvlášť v době, kdy se svítilo svíčkami nebo petrolejkami. Aby tkadlec na jemnou práci dobře viděl a zároveň měl volné ruce k obsluze strojů, musel si dát lampičku do úst. Nezřídka se stávalo, že měl pak spálené vlasy i obličej a mohl i založit požár.
Za časů majitele Moritze Fabera letovická továrna dále rostla, vyráběla hedvábný tyl, síťoviny, záclony, dečky, závoje, šerpy, krajky, vložky do ložního prádla… V meziválečném období měl Faberův podnik na tři tisíce zaměstnanců a patřily mu továrny ve čtyřech státech.
Po znárodnění továrna nesla název „Tylex – továrny krajek a tylů Letovice“. Soustředila celkem čtrnáct textilních závodů a exportovala výrobky do mnoha zemí. Dnes najdeme v Letovicích krajkářské muzeum.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.