Skutečné životy převaděčů se od filmového zpracování výrazně lišily. Králem Šumavy byl Josef Hasil
Film s tímto názvem si asi většina z nás vybaví. Děj byl inspirovaný osudy hned několika převaděčů, jejichž skutečné životy se od filmového zpracování výrazně lišily. Sami pohraničníci dali přezdívku Král Šumavy jednak Kiliánu Nowotnému, ale hlavně Josefu Hasilovi, který byl doslova fantomem bažinaté hranice mezi Československem a Bavorskem.
Hasil se narodil v roce 1924 a po druhé světové válce nastoupil k pohraniční stráži. Po komunistickém převratu v roce 1948 začal přes hranici převádět lidi, kteří nechtěli zůstat v totalitním státě. Při jednom z přechodů však Josef Hasil padl do rukou svých někdejších kolegů a následně byl odsouzen na 9 let.
Z pracovního tábora ale uprchl, dostal se znovu do Německa a spolu s bratrem Bohumilem dál převáděl přes hranici. Dostali se i do několika přestřelek, při kterých zemřeli dva pohraničníci.
Od roku 1953 se státní hranice s Bavorskem změnila v pověstnou železnou oponu a přes ostnaté dráty už převaděči nemohli. Josef Hasil odcestoval do USA, v Chicagu založil rodinu a žil tam až do své smrti v roce 2019.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka


Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.