Most mezi Brništěm a Velkým Valtinovem je uzavřený

13. říjen 2020 11:07

Silničáři museli most na silnici 3. třídy uzavřít , protože mimořádná kontrola odhalila jeho havarijní stav. Na železniční trati vedoucí pod mostem je rychlost snížena na 30 kilometrů v hodině.

„Museli jsme jednat rychle. Výsledky z mimořádné prohlídky nebyly dobré, a tak nám nezbývalo než most uzavřít, abychom předešli nebezpečným situacím,“ uvedl Jan Sviták, náměstek hejtmana pro resort dopravy, investic a veřejných zakázek.

Čtěte také

Kvůli bezpečnosti provozu bylo současně nařízeno snížení rychlosti vlaků na železniční trati pod mostem na 30 km/h. U mostu jsou násypy i podloží zvodnělé a pravé křídlo u mostní opěry je významně deformované. „Stávající rychlost vlakových souprav na trati je tam velmi vysoká, dosahují až 80 kilometrů v hodině, a to, bohužel, neumožňuje v případě mimořádné situace žádnou možnost reakce ze strany strojvedoucího. Snížením rychlosti tak chceme předejít ještě většímu zhoršení stability mostu,“ dodal Sviták.

Krajská správa silnic Libereckého kraje připravuje demolici mostu a výstavbu nového. Stav a provedení stávající konstrukce jsou z dlouhodobého hlediska neudržitelné – most je nevhodně založen, spodní stavba je v havarijním stavu a nosná konstrukce vykazuje rovněž větší závady. „Smysluplná oprava, která zajistí požadovanou dlouhodobou životnost a bezpečnost, neexistuje,“ vysvětlil náměstek Jan Sviták.

Uzavírka Brniště - Velký Valtinov

Objízdná trasa povede po silnici II. třídy číslo 270 z Jablonného v Podještědí přes Luhov do Brniště.

autoři: Michal Jemelka , Redakce ČRo Liberec | zdroj: Liberecký kraj
Spustit audio

Související